Jihočeské muzeumOdborná pracovištěArcheologické odděleníOdborná vyjádřeníArcheologové vyzvedli ostatky Jindřicha Libraria (důvěrníka Přemysla Otakara II.) za účasti kardinála D. Duky

Ostatky prvního převora Jindřicha Libraria vyzvedli archeologové v Dominikánském klášteře v Českých Budějovicích. Celé události na místě přihlížel kromě představitelů města a kláštera i arcibiskup Dominik Duka. Právě ten před dvěma lety pátrání po ostatcích inicioval. Čtěte dále...

Blahoslavený Jindřich Librarius je významnou osobností z dějin města, ale i z celé české historie,“ uvedl kardinál Dominik Duka. Podle něj měl převor Jindřich Librarius velmi blízký vztah ke králi Přemyslu Otakaru II., čímž se zapsal do české historie. Na základě kardinálových svědectví zahájili archeologové výzkum, který v lednu tohoto roku skutečně odhalil ve zdech kláštera dutinu s relikviářem, historickými dokumenty a pozůstatky. Po pečlivé přípravě se pak tuto středu rozhodli archeologové dutinu otevřít a schránku s dokumenty vyjmout.

Podle vedoucího realizačního týmu Jiřího Šindeláře nebyla akce vůbec jednoduchá. „Pracovali jsme se spoustou neznámých, ledacos se mohlo pokazit. O to pečlivěji jsme se připravovali a plánovali,“ uvedl Jiří Šindelář. Díky digitálnímu modelu dokázal se svým týmem zjistit přesné rozměry schránky a taktéž předvídat její špatný stav. Ten potvrdilo především dno relikviáře, které po vyjmutí od zbytku pouzdra prakticky odpadlo. Vyjma relikviáře s ostatky objevili archeologové taktéž trojici přiložených písemností. Vedoucí archivář Daniel Kovář přisoudil jejich původ dělníkům, kteří je do výklenku vložili při přestavbě koncem devatenáctého století. "Všechny předměty budou archeologové restaurovat. Ostatky provizorně uloží do nového dřevěného relikviáře a budou je antropologicky zkoumat," sdělila novinářům archeoložka Jihočeského muzea Zuzana Thomová, která průzkum odborně vedla.

Zdroj: Českobudějovický deník a Budějcká Drbna

Další odkazy včetně videí:

Foto: Martin Frouz

Zdroj: https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/v-kostele-otevreli-hrob-jindricha-libraria-20190627.html

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek

Dnes (Pondělí)

Zítra (Úterý)

7.9.2019

TROCNOVSKÉ SLAVNOSTI 2019

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)