Cena hejtmana Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic

Jihočeské muzeumOdborná pracovištěRegionální odborné pracoviště pro lidovou kulturuCena hejtmana Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic

Cena hejtmana Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic

Jihočeský kraj každoročně oceňuje tvůrce a propagátory tradiční lidové kultury.

Jihočeský kraj ( ke dni 15. 10. 2012 vyhlásil již v pořadí druhou výzvu )  každoročně vyhlašuje v podzimním termínu výzvu k  předkládání  návrhů  na  udělení  Ceny  hejtmana Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic Jihočeského kraje.

Cena bude udělována  subjektům,  které udržují a zachovávají při své činnosti  znalosti
a dovednosti v oblasti lidové kultury jihočeského regionu; laureátem ceny může být osoba, kolektiv, obec či město.

Udělení ceny není vázáno na jeden počin, nýbrž i na dlouholetou ( celoživotní ) činnost
v oblasti lidové kultury.

Návrhy na udělení ceny, které mohou být podávány na odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu Jihočeského kraje až do 31. prosince příslušného roku, budou posuzovány podle těchto kritérií:
-    řemeslná činnost v daném oboru jako výjimečný či jedinečný doklad tradiční technologie či tradiční lidové techniky
-    rozvoj lidových  tradic nemateriální idové kultury (zvyky, obřady), revitalizace tradic v oblasti zvykoslovných jevů a folklórních projevů.

Návrhy bude posuzovat hodnotící komise, složená z členů Rady Jihočeského kraje, předsedy   Kulturní  komise  Rady  Jihočeského kraje,   zástupců  odboru   kultury
a památkové péče Krajského úřadu Jihočeského kraje a ze zástupců Regionálního odborného pracoviště   pro tradiční lidovou kulturu zřízeného při Jihočeském muzeum v Českých Budějovicích.

O udělení ceny rozhodne Zastupitelstvo Jihočeského kraje na základě doporučení komise.
Cena, spojená s finančním ohodnocením až 10 000 Kč, bude udělena nejvýše dvěma subjektům u příležitosti slavnostního vyhlášení vítězů soutěže „Vesnice roku 2013". Udělování výše uvedené ceny je naplněním Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice na léta 2011 až 2015.
Administrátorem pro udělování titulu je odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu Jihočeského kraje.

Statut ceny a tiskopis pro nominaci je zveřejněn na webových stránkách Jihočeského kraje a také webových stránkách všech zřizovaných organizací v působnosti odboru kultury a památkové péče.

Kontaktní osoby:
Alena Janků, tel. 386 720 532, e-mail: janku@kraj-jihocesky.cz

Ocenění:

Alena a Martin Rabochovi, Trhové Sviny, keramická tvorba

Miroslav Stecher,  České Budějovice, dudák, výrobce dud

2015

František Čerkl, Boršov nad Vlt. - za celoživotní zásluhy o rozvoj lidové tradice regionu

Jan Smrt, Milevsko, obor: košíkářství

Pavel Rouha, Velešín, obor: řezbářství -  Velešínský betlém
Jaroslav Frencl, Volyně, obor: řezbářství

Marie Flašková, České Budějovice, obor: podmalby na skle
Národopisný soubor Doudleban, Doudleby  – k 70. výročí založení