Obnova pomníku 91. pěšího regimentu

Jihočeské muzeumVojenské památky jižních ČechObnova pomníku 91. pěšího regimentu

Obnova pomníku 91. pěšího regimentu

Informace o projektu obnovy pomníku 91. pěšího regimentu z Českých Budějovic v lokalita Mrzli Vrh – planina Pretovč (1100 m n. m.), Slovinsko.

Koncem srpna roku 2013 byl při průzkumu lokality Mrzli Vrh na planině Pretovč ve Slovinsku objeven fragment pomníku, a to na místě, kde se podle pozdějších zjištění měl nalézat hřbitov pěšího regimentu 91. z Českých Budějovic. Tento hřbitov byl zřízen v průběhu těžkých bojů v listopadu roku 1915.

Z české strany padl návrh na rekonstrukci a obnovu pomníku. Aktivity tohoto typu se v této oblasti již projevily na obnově pomníku pěšího pluku č. 18 z Hradce Králové, který v této oblasti vojensky působil. Při této příležitosti padl také návrh na vznik mezinárodního sdružení, které by koordinovalo realizaci obnovy pomníku ve Slovinsku a řešilo by možný problém v jednání se Slovinskými úřady. Toto sdružení se ustanovilo a bylo zaregistrováno jako MEDNARODNO KULTURNO ZGODOVINSKO DRUŠTVO GENERALA BOROJEVIČA, TOLMIN, jehož zakládajícím členem je i p. Török z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

O pomníku     Pěší pluk č. 91 České Budějovice     Dokumenty

Projekt je realizován za podpory

statutárního města České Budějovice.

Dnes (Středa)

Zítra (Čtvrtek)