Nákupní košík

Přihlášení

František Kubů  -  Petr Zavřel: Zlatá stezka  1. Úsek Prachatice - státní hranice

KnihovnaE-shop publikacíMonografieArcheologieFrantišek Kubů - Petr Zavřel: Zlatá stezka 1. Úsek Prachatice - státní hranice

František Kubů - Petr Zavřel: Zlatá stezka 1. Úsek Prachatice - státní hranice

Historický a archeologický výzkum významné středověké obchodní cesty.
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Prachatické muzeum 2007.
Brožovaná vazba, 190 s., obr. a foto v textu, formát 160x230 mm.

Předmluva

Předložená kniha je první z plánované řady pěti svazků, jejichž cílem je zachytit průběh Zlaté stezky, významné středověké obchodní komunikace, od raného středověku až do počátku 18. století spojující přes Šumavu a jižní Čechy německé Podunají s český­mi zeměmi. Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích ve spolupráci s Prachatickým muzeem již od roku 1990 provádí systematický terénní průzkum a kompletní dokumenta­ci všech do dnešních dnů dochovaných pozůstatků Zlaté stezky. Tento první svazek zachy­cuje průběh její prachatické větve v úseku z Prachatic až na hranice se Spolkovou republi­kou Německo. V dalších dílech budou stejným způsobem zpracovány i větve vimperská. kašperskohorská a rovněž průběh Zlaté stezky na německém území. Poslední, pátý díl bude věnován celkovému přehledu a zhodnocení výsledků průzkumu a historie Zlaté stezky, tentokrát populárnější formou.

Vedle odborné stránky tohoto projektu je neméně důležitou i stránka popularizační. Lidé trávící svou dovolenou na Šumavě mohou díky této publikační řadě získat základní přehled o historii Zlaté stezky a ti zdatnější i vyhledat její průběh přímo v terénu.

Zlatá stezka byla česko-německou záležitostí v minulostí a je jí i v současnosti. Není náhodné, že zájem o ni vzrostl po roce 1989, kdy po pádu železné opony začaly být vzta­hy obou zemí, deformované v průběhu poválečného období druhé poloviny dvacátého století opět obnovovány a napravovány. Do rámce vyrovnávání se s minulostí můžeme po­čítat i projekt Zlaté stezky. Je tedy logické, že tato pětidílná řada vychází jak v české, tak i německé verzi. Největší tíhu nákladů celého projektu nese Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, které na české verzi publikaci spolupracuje s Prachatickým muzeem v Pra­chaticích a na německé verzi také s Institut für Ostbairische Heimatforschung při univer­zitě v Pasově.

Závěrem bych chtěl poděkovat oběma autorům, kteří se ujali tohoto nelehkého a ča­sově náročného úkolu. Je to vlastně poprvé v novověké historii této významné středověké obchodní komunikace, kdy vzniká zájem na jejím odborném a kompletním prozkoumání, jehož výsledkem je tato obsáhlá publikační řada. Popřejme jí úspěch a příznivý ohlas ne­jen u odborné, ale i široké veřejnosti.

V Českých Budějovicích, březen 2007

Mgr. Pavel Šafr ředitel JčM

OBSAH

Předmluva..................... 5