Nákupní košík

ZOBRAZIT KOŠÍK

KnihovnaE-shop publikacíMonografieArcheologieFrantišek Kubů - Petr Zavřel: Zlatá stezka 3. Úsek Kašperské Hory - státní hranice

Historický a archeologický výzkum významné středověké obchodní cesty.
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, 2009.
Vázaná vazba, 263 s., obr. a foto v textu, formát 160x230 mm.
ISBN 978-80-87311-06-6

Předmluva

Tato kniha je třetí z plánované řady pěti svazků, které zachytí výsledky více než dvacetiletého výzkumu Zlaté stezky, významné obchodní komunikace, která spojovala české země s německým Podunajím. Výzkum provádějí společně Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Prachatické muzeum v Prachaticích. Předkládaný třetí svazek zachycuje průběh kašperskohorské větve Zlaté stezky v úseku z Kašperských Hor až na hranice se Spolkovou republikou Německo u Bučiny. Je určen nejen badatelům v nově vznikajícím oboru, zabývajícím se výzkumem starých komunikací, ale i archeologům, his­torikům, vlastivědným pracovníkům a všem zájemcům o region, kterým tato větev Zlaté stezky procházela. Následující čtvrtý díl bude věnován průběhu Zlaté stezky na němec­kém území. Výzkum tohoto úseku probíhá v současné době v rámci grantového projektu univerzity v Pasově v součinnosti s vlastivědným spolkem Verein für ostbaierische Heimat-forschung.

Kniha vychází v předvečer významného jubilea. Zlatá stezka bude v roce 2010 slavit millennium - tisíc let od svého vstupu do světla historie. Bude s tím spojena řada událostí - slavnostní zahájení oslav millennia v Prachaticích, Bischofsreutu a Waldkirchenu s dal­šími doprovodnými akcemi, otevření nové expozice Zlaté stezky v Prachatickém muzeu, odborné konference v Pasově a v Prachaticích a zejména symbolický transport soli z alp­ských dolů v Bad Reichenhallu do Pasova, částečně na lodi po řekách Salzachu a Innu, a následně soumarskou karavanou do Prachatic. Vjezd karavany do krásného renesanč­ního města pod Libínem zahájí každoroční slavnosti Zlaté stezky. V jubilejním roce bude tato akce ve středu zájmu českých a německých médií a zúčastní se jí představitelé poli­tického života obou sousedních regionů. Jako náš příspěvek k těmto oslavám je možno chápat i tuto knihu.

Jihočeské muzeum i Prachatické muzeum hrají, vzhledem k dlouholetému výzkumu této důležité komunikace, v problematice Zlaté stezky důležitou úlohu a významná role jim nepochybně připadne i v rámci připravovaných akcí k jejímu tisíciletému jubileu. Lze si jen přát, aby tomu tak bylo i v budoucnosti a aby naše instituce i nadále přispívaly k dal­šímu rozvoji česko - německých vztahů.

České Budějovice, prosinec 2009

Mgr. Pavel Šafr Ředitel Jihočeského muzea v Českých Budějovicích

OBSAH

Předmluva................................................................................................... 6