Nákupní košík

ZOBRAZIT KOŠÍK
Zdeněk Kletečka: Krascovití (Buprestidae) v jižních Čechách

KnihovnaE-shop publikacíMonografiePřírodaZdeněk Kletečka: Krascovití (Buprestidae) v jižních Čechách

Zdeněk Kletečka: Krascovití (Buprestidae) v jižních Čechách

50,- Kč

Jewel beetles (Buprestidae) of South Bohemia. Sborník Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Přírodní vědy 49/2009 - Supplementum.
Vydalo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, 2009.
Vázáno, 143 stran, barevná fotografická příloha, obr. v textu, formát 160x230 mm.
ISBN 978-80-87311-05-9

Předložená práce pojednává o čeledi brouků krascovitých (Coleoptera, Bupres-tidae) jižních Čech. Území jižních Čech je
chápáno ve smyslu hranic Jihočeského kraje bývalého Československa (později České republiky), platných v druhé
polo­vině 20. století, tedy včetně okresu Pelhřimov (který od r. 2000 již součástí kraje není). Z této doby také pochází většina shromážděných údajů.

Přestože jsou jižní Čechy entomologicky poměrně dobře prozkoumané (viz kapi­tola Literární přehled), neexistuje dosud žádný ucelený seznam brouků, ani jiných hmyzích skupin. Tato práce na základě vlastních terénních pozorování a literárních údajů shrnuje faunistické a bionomické údaje o čeledi krascovitých (krasců).

Vzhledem k tomu, že v posledních desetiletích dochází k významným změnám jihočeské krajiny (výstavba komunikací, staveb v okolí měst, změny v zemědělském hospodaření), je řada druhů ohrožena především ničením jejich stanovišť. Jednotlivé druhy byly proto rozděleny do kategorií podle citlivosti vůči antropogenním vlivům.

OBSAH

ÚVOD

Literární přehled

Popis sledovaného území

Stručný přehled nejvýznamnějších lokalit

MATERIÁL A METODIKA

EKOLOGICKÉ CHARAKTERISTIKYVÝVOJE KRASCŮ

Vývoj larev a biologie imág krasců

Fáze sukcese xylofágního hmyzu

Jiné způsoby vývoje larev krasců

Bioindikační význam druhů

rod Meliboeus

rod Habroloma

rod Trachys

Ohrožení a chránění krasci a jejich výskyt v jižních Čechách

ZÁVĚR

Systematický přehled druhů s uvedením nejčastěji se vyskytujících synonym

Přehled krasců s jejich bioindikačním zařazením, literárními odkazy a údaji o výskytu

SOUHRN

SUMMARY

PODĚKOVÁNÍ

LITERATURA

Už jste u nás nakupovali? Přihlašte se a nemusíte své údaje znovu vyplňovat.

Budete u nás nakupovat častěji? Zaregistrujte se.

REGISTRACE