Obnovený depozitář Jihočeského muzea v Ledenicích začíná opět fungovat

Navštivte násPro médiaObnovený depozitář Jihočeského muzea v Ledenicích začíná opět fungovat

Obnovený depozitář Jihočeského muzea v Ledenicích začíná opět fungovat

Dne 12. března 2019 v 10:00 hodin proběhlo slavnostní otevření zrekonstruovaného depozitárního objektu v Ledenicích ve správě Jihočeského muzea v Českých Budějovicích a to za účasti zástupců Krajského úřadu Jihočeského kraje, Integrovaného regionálního operačního programu IROP, Jihočeského muzea, městyse Ledenice a dalších osob.

Loutky, modely lidových stavení, bytový textil, železné nástroje, povozy, saně, kočáry a řada dalších exponátů se vrátí do obnoveného depozitáře během první poloviny letošního roku. Rekonstrukce objektu začala v květnu 2017 a skončila v listopadu 2018. Nyní je depozitář ve zkušebním provozu. Náklady činily 16,1 milionu korun. Potvrdil to náměstek hejtmanky pro kulturu Pavel Hroch. „Na spolufinancování se z 85 % podílí Evropský fond pro regionální rozvoj, 10 % kraj, a 5 % stát,“ upřesnil Hroch s tím, že dodavatelem stavby je firma VIDOX s.r.o.

Majitelem objektu a přilehlých pozemků, které spravuje Jihočeské muzeum, je kraj. „Po rekonstrukci tu vzniklo osm depozitárních sálů s odpovídajícími podmínkami pro ukládání sbírkových předmětů a badatelna, kde budou sbírky zpřístupněny ke studijním účelům,“ naznačil Hroch.

Důvodem kompletní rekonstrukce byl podle ředitele Jihočeského muzea Františka Štangla havarijní stav objektu. „Do budovy mimo jiné zatékalo, dřevěné konstrukce byly napadeny dřevomorkou a hrozilo propadnutí stropů i podlah, což mělo samozřejmě neblahý vliv na zde umístěné historické exponáty,“ vysvětlil Štangl. Předměty z ledenického depozitáře jsou zatím provizorně umístěny v ostatních depozitářích Jihočeského muzea. Těch je, včetně toho v Ledenicích, celkem šest.

Zdroj: www.kraj-jihocesky.cz (foto: Radek Šíma a Helena Motyčková)

Tomáš Svoboda
12.3.2019

Diskuse