Navštivte násPro médiaTISKOVÁ ZPRÁVA - 70 let na jihočeské vlně - výstava k výročí prvního vysílání Českého rozhlasu v Českých Budějovicích

Už sedm desítek let mohou Jihočeši ladit svou oblíbenou rozhlasovou stanici z Českých Budějovic. K tomuto významnému jubileu připravili Český rozhlas České Budějovice a Jihočeské muzeum unikátní výstavu zobrazující historii rozhlasové vysílání v jižních Čechách.

Vystavené exponáty připomínají počáteční obtíže i moderní techniku a velký kontinuální rozvoj budějovického rozhlasového studia. Výstava byla koncipována rovněž jako poklona mnoha osobnostem neodmyslitelně spojených s českobudějovickou rozhlasovou stanicí, jejichž seznam by jistě vydal na několik stran, řadě vynikajících moderátorů, dalším významným i méně známým osobám, tvůrcům pořadů a zejména technikům.

Výstava nabízí pohled na rozvoj rozhlasových pracovišť od prvního studia v českobudějovické radnici v roce 1945 po moderní studiovou budovu v ulici U Tří lvů 1. Zvídaví návštěvníci si mohou projít akustickou stezku a vyzkoušet si vytvořit ruchy vrzající podlahy či schodů, přibouchnout okenici nebo dveře. Také si mohou poslechnout autentické nahrávky z českobudějovické fonotéky, například vzpomínky prvního českobudějovického reportéra Václava Pilouška na události z května 1945, natáčení obsáhlého souboru folklorních a folkových písní nebo řadu rozhlasových her. Výstava připomene také hlas oblíbeného hlasatele českobudějovického studia Zdeňka Jecha a mnohých dalších.

Rozhlas je pro dnešní posluchače samozřejmou součástí každodenního života po celých 24 hodin. Ovšem cesta k tomuto cíli nebyla jednoduchá a je výsledkem tvůrčího nasazení mnoha lidí, bez jejichž profesionality a nadšení bychom nemohli poslouchat rozhlasové hry, zvukově jedinečné nahrávky dechových a folkových skupin, pořady o historii regionu, kultuře, víře, vědě či sportu, ba ani speciální pořady pro seniory či hobby pořady a další původní rozhlasovou tvorbu. Zajímavé, vlídné, zábavné a zároveň poučné vysílání najdou posluchači Českého rozhlasu České Budějovice v ranním a odpoledním radioproudu. Ucelený přehled pořadů vysílaných na vlně 106,4 najdete na http://budejovice.rozhlas.cz/porady/.

Rozhlas je médium, které prošlo dlouhým vývojem a stále se vyvíjí. Rozhlas jako první reaguje na nové technické podněty a stále jako první získává a přináší čerstvé zprávy nejen o dění v regionu. Díky internetu získal další nečekané možnosti a podoby.

Hlasy a hudba v éteru nás provázejí naším životem, dny všedními i svátečními, rozhlas je stálým společníkem. Zbývá si jen přát, aby měl stále více věrných posluchačů, kteří si bez rozhlasu svůj život neumějí představit, nebo si k němu cestu teprve hledají.

Výstavu 70 let na jihočeské vlně můžete navštívit od 15. dubna do 7. června v budově Jihočeského muzea v Dukelské ulici v Českých Budějovicích.

Přijďte si prohlédnout a poslechnout jihočeské rozhlasové dějiny.

Ing. Miroslav Tichák

manažer komunikace