V práci a vědění jest naše spasení (150 let gymnázia J. V. Jirsíka)

ProgramVýstavyV práci a vědění jest naše spasení (150 let gymnázia J. V. Jirsíka)

V práci a vědění jest naše spasení (150 let gymnázia J. V. Jirsíka)

Výstava
Datum konání:
od: 12.9.2018
do: 13.1.2019

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Před 150 lety se zrodilo v Českých Budějovicích z iniciativy vlastenecky působícího biskupa Jana Valeriána Jirsíka české gymnázium, které odstartovalo novou epochu českého národního školství ve městě, ovládaném politicky a hospodářsky německým etnikem. U příležitosti tohoto jubilea připravilo Jihočeské muzeum výstavu, která má dokumentovat nejen historii tohoto ústavu v období od roku 1868 až do počátku 90. let 20. století, ale poukázat rovněž na osobnost jejího zakladatele a v neposlední řadě i na profesory a studenty, spjaté se školou ve sledované historické etapě.

Celá výstava je rozdělena do dvou samostatných částí. V prvním bloku (vstupní chodbě) se nachází hmotné a písemné památky na mnohostrannou kulturně společenskou a sociálně vlasteneckou činnost již zmiňovaného biskupa J. V. Jirsíka, jenž patřil v první polovině 19. století mezi nejvýznamnější velikány českého národního života nejen v rámci krajského města, ale celého jihočeského regionu. Nechybí zde ani připomínka čtyř vybraných absolventů, kteří se výrazněji zapsali do politického nebo kulturně společenského dění v Čechách. Jedná se o prezidenta Emila Háchu, poslance Národního shromáždění Františka Kroihera, literáta Otokara Mokrého a biskupa Šimona Bártu.

Druhá část v přilehlém sále je již věnována samotnému gymnáziu od jeho založení, přes důležité historické mezníky nejen v dějinách školy až po začátek moderní éry ústavu po listopadových událostech roku 1989. Návštěvník se zde může mimo jiné seznámit například s originálními dokumenty k založení ústavu, mnoha tably a fotografiemi ve vztahu ke školní i volnočasové činnosti profesorů a studentů, učebnicemi a dalšími dobovými archivními materiály, vážícími se k problematice výuky a v neposlední řadě i s didaktickými pomůckami a školními potřebami, používanými v daném dobovém kontextu. Rozšiřující informace a doplňující materiál v elektronické podobě pak poskytuje zvídavějšímu návštěvníkovi ještě speciální dotykový infokiosek.Prezentované exponáty, dokumenty a fotografie pocházejí nejen ze sbírek Jihočeského muzea, ale byly zapůjčeny i partnerskými institucemi a rovněž soukromými osobami, především pak bývalými absolventy nebo profesory Gymnázia J. V. Jirsíka. Právě bez těchto ochotných zapůjčitelů, z nichž mnozí prožili nejkrásnější studentská či učitelská léta na tomto ústavu, by se oslavy jeho kulatého jubilea nemohly plnohodnotně uskutečnit. Výstavu, jejíž název se vztahuje k nápisu (citátu) na fasádě budovy, v níž Jirsíkovo gymnázium sídlí již od roku 1903, lze navštívit v Jihočeském muzeu od 12. září 2018 až do 13. ledna 2019.

Událost na Facebooku.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
7.8.2018

Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Otevírací
doba
Vstupné

Dnes (Úterý)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Středa)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

25.8.2018

Grilování selete na Trocnově

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)