Hledejte v jižních Čechách…

Spolky a klubyMykologický klubAktualityHledejte v jižních Čechách…

Hledejte v jižních Čechách…

Hygroaster asterosporus – kalichovka hvězdovýtrusá
(ČS - jako Omphaliaster a. : EN)

 

Drobná nenápadná hygrofánní lupenatá houba, nepříliš hojná, pravděpodobně přehlížená. Saprotrof rostoucí v kobercích mechů, zejména dvouhrotců (Dicranum spp.) v jehličnatých a smíšených lesích. V jižních Čechách je znám zejména z vlhčích kulturních smrčin (starších tyčkovin) na kyselých podložích v pahorkatině a podhůří. Plodnice tvoří už od konce dubna, zejména však ve druhé polovině jara a potom většinou až v říjnu, event. listopadu. Dužnina má nápadně moučnou chuť. Výtrusy jsou zaobleně ostnité. V jižních Čechách lze určitě očekávat jeho další nálezy na nových lokalitách.

Hydropus subalpinus – ronivka podhorská

 

Druh vyskytující se roztroušeně od pahorkatiny do podhůří. Je vázán na suťové lesy a jim podobné porosty listnáčů. V jižních Čechách se vyskytuje zejména v pralesovitých lesních porostech na Šumavě a v Novohradských horách, ale také na některých lokalitách v pahorkatině (např. Libochovka a Bukové kopce). Plodnice vyrůstají na fragmentech tlejícího dřeva (většinou skrytého v opadu, popř. ve škvírách mezi kameny). Trochu připomínají menší plodnice slizečky ocasaté (Hymenopellis radicata), ale jejich hedvábitě lesklý klobouk bývá hnědavě okrový, často s olivovým nádechem, a třeň je nanejvýš krátce kořenující. Houba fruktifikuje od května do července (obvykle zejména v červnu), později v sezoně se plodnice objevují jen zřídka. Pravděpodobně se vyskytuje na řadě dalších lokalit v jižních Čechách, např. na strmějších svazích říčních údolí porostlých lesy se zastoupením buku.

Cortinarius colymbadinus – pavučinec májový
(ČS - jako C. isabellinus: DD)

 

Nyní vzácný, před několika desetiletími ještě dosti běžně nalézaný druh pavučince ze sekce Leprocybe (J. Velenovský jej ve svých Českých houbách uvádí pod jménem Hydrocybe majalis), vyznačující se žlutozelenými tóny a žlutou fluorescencí povrchu plodnic. Ty tvoří zejména v květnu a červnu. Jeho historické lokality v ČR se nalézají na brdských Hřebenech, Českomoravské vrchovině, v okolí Brna a Ždánickém lese. Ještě okolo roku 2000 byl nalezen ve Velkém huteckém lese u Tábora. Pravděpodobně upřednostňuje bazická podloží, avšak roste i v lesích na půdách vytvořených na kyselých horninách. Tvoří ektomykorhizy se smrkem, pravděpodobně i s borovicemi. Tento pavučinec by se v jižních Čechách mohl vyskytovat nejspíše v kulturních smrčinách a smrko-borových lesích v pahorkatině a podhůří, zejména na těch lokalitách, které jsou všeobecně bohaté na ektomykorhizní houby.

Cortinarius inexspectatus – pavučinec neočekávaný

 

Druh pravděpodobně velmi vzácný v celé Evropě, doposud známý jen z několika evropských zemí. Nedávno byl poprvé nalezen v České republice. Roste v jehličnatých a smíšených lesích pod smrkem, jedlí, snad i borovicemi. Vyskytuje se zřejmě jen na bazických podložích – znám je z vápencového, čedičového a flyšového podkladu. Vyznačuje se tvorbou plodnic již ve druhé polovině jara a v časném létě, což je jev u pavučinců nezvyklý, a v podrodu Phlegmacium (tzv. pahřiby - masité pavučince s ± lepkavým kloboukem) v našich podmínkách zcela výjimečný. V jižních Čech zatím není znám žádný jeho nález. Přesto by se tu mohl vyskytovat. Je třeba ho hledat zejména ve druhé polovině května a v červnu. Mohl by růst v lesích pod jehličnany tam, kde jsou vytvořeny půdy na krystalických vápencích nebo amfibolitech popř. hadcích. Plodnice jsou v terénu poměrně nápadné, navíc se vyskytují obvykle ve skupinách…


Kontaktní osoba:
Miroslav Beran
sekce:
Aktuality
Datum zveřejnění:
19.5.2014

Související články

Napište nám

Jméno*:
Email*:
Telefon:
Text dotazu*:

antispam
Zadejte text z obrázku
* Takto označená pole je nutné vyplnit.

Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Kalendář akcí

Nejbližší akce

4.2.2019

Výroční schůze MK JčM

Edukační sál JčM
4.3.2019

Schůze MK JčM

Edukační sál JčM
1.4.2019

Schůze MK JčM

Edukační sál JčM