Poradna pro houbaře již od dubna

V roce 2018 otevíráme poradnu pro houbaře 9. dubna…

Díky vyšším teplotám v posledních letech můžeme pozorovat, že sezóna jarních hub mnohdy začíná dříve než obvykle a naopak podzimní sezóna končí později. Delším podzimům jsme dobu činnosti již přizpůsobili a již pět let je k dispozici i v listopadu. V roce 2018 poprvé otevřeme poradnu již v dubnu, o měsíc dříve. Z důvodu Velikonoc bude poradna poprvé otevřena 9. dubna.

• poradna pro houbaře v Jihočeském muzeu: každé pracovní pondělí od 14:30 do 16:30 od dubna do listopadu

V důsledku časnějšího nástupu jara se plodnice mnoha druhů jarních hub objevují i o několik týdnů dříve. Sezóna kačenek, která obvykla vrcholila v druhé polovině dubna až začátkem května opakovaně nastává již v první polovině měsíce. Smrže, v jižních Čechách rostoucí tradičně v květnu, opakovaně nacházíme zároveň s kačenkami, tedy spíše v první polovině dubna. Stejně tak májovky, jejichž doba růstu, jak jejich jméno napovídá, spadala převážně do května, se v posledních letech čím dál běžněji objevují v dubnu, často i v jeho první polovině.

S časnějším výskytem houbařsky oblíbených druhů jde ale ruku v ruce i růst druhů jedovatých. V jižních Čechách se z jarních jedovatých druhů můžeme setkat nejčastěji se závojenkou jarní, ucháčem obecným a vzácněji s vláknicí začervenalou. Závojenka jarní roste především v dubnu a květnu, ale v posledních letech se s ní setkáváme i v březnu. Může být zaměněna za subtilnější druhy lupenatých hub. Ucháč obecný se také objevuje v dubnu a květnu, v teplých letech se s ním lze setkat i ve druhé polovině března. Zaměněn může být za ucháč obrovský nebo smrže (na některých lokalitách se mohou objevovat společně). Vláknice začervenalá oproti nim roste později, převážně v červnu. Existují ale i květnové nálezy. Nezkušení houbaři by mohli mladší plodnice zaměnit s májovkami.

1.4.2018

8.4.2024

Společné projekty mykologického pracoviště a MK JčM

Přednáškový sál JčM (č. 114)