Daniel Dvořák: Houby vybraných rezervací v Jeseníkách

Datum konání:
1.2.2016 16:30

Přednáška pro členy klubu a veřejnost.

V několika uplynulých letech proběhla na území CHKO Jeseníky a v přilehlém okolí série mykologických průzkumů v několika maloplošných zvláště chráněných územích. Na jejich základě je možné prezentovat orientační přehled mykologicky nejzajímavějších lokalit a biotopů a v nich se vyskytujících druhů hub. Mezi pozoruhodné typy stanovišť patří přirozené horské smrčiny, podmáčené a rašelinné smrčiny, pěkně zachovalé např. v některých částech NPR Praděd, NPR Šerák-Keprník či PR Břidličná. V posledních malých zbytcích se v oblasti Jeseníků vyskytují podhorské a horské bukové a smíšené lesy, nejlépe zachovalý je porost v PR Jelení bučina. Významné jsou i maloplošně se vyskytující otevřené rašelinné biotopy v sedlech horských hřbetů, ze zkoumaných lokalit jsou zastoupeny v NPR Praděd a NPR Šerák-Keprník.

text a foto: D. Dvořák

čirůvka černošupinná
(Tricholoma atrosquamosum)

holubinka krátkonohá