Pavel Špinar: Houby v PR Libochovka u Hluboké nad Vltavou

2.5.2016 17:00

Místo konání:
sál č. 131

Přednáška pro členy klubu a veřejnost.

Pavel Špinar (Česká vědecká společnost pro mykologii): Houby v přírodní rezervaci Libochovka u Hluboké nad Vltavou

foto: P. Špinar

Přírodní rezervace Libochovka leží v Poněšické (Nové) oboře u Hluboké nad Vltavou v nadmořské výšce 375−485 m n. m. Zahrnuje nivu potoka Libochovka, masiv Hradce a Jelení vrch. Má rozlohu 54 ha. Rezervaci pokrývá převážně květnatá bučina, kde převažuje buk lesní, místy se vyskytují smrk ztepilý, javor klen, habr obecný a lípa velkolistá, velmi ojediněle jedle bělokorá a jilm horský. Podél potoka jsou údolní jasanovo-olšové luhy s velkým výskytem nápadné kapradiny pérovníku pštrosího. Z hlediska druhového bohatství hub se jedná o jednu z nejcennějších lokalit v jižních Čechách. Významným příznivým faktorem pro výskyt hub je přítomnost mrtvých tlejících kmenů listnáčů i jehličnanů. Ty poskytují substrát dřevožijným houbám a zvlhčují tamní mikroklima. Lokalita je však bohatá i na druhy tvořící ektomykorhizy.

pavučinec olivově hnědý
(Cortinarius olivaceofuscus)

ronivka sazová
(Hydropus atramentosus)

lupénka suknovitá
(Cotylidia pannosa)

penízovka troudní
(Callistosporium pinicola)

Během dvaceti sezón monitoringu hub bylo v PR Libochovka zaznamenáno a určeno 480 druhů hub, z nichž 68 je zařazených do Červeného seznamu hub (makromycetů) ČR.

Z důvodu konání poradny pro houbaře bude přednáška zahájena v 17:00.

termín náplň
6. 1. 16:30 Josef Chalupský (MK JčM): České lesklokorky
1. 2. 16:30 Daniel Dvořák: Houby vybraných rezervací v Jeseníkách
7. 3. 16:30 výroční členská schůze MK JčM