Pavel Špinar (MK JčM): Houby okolí Pořežan na Vltavotýnsku: les Slávnice

1.4.2019 16:30

Místo konání:
Edukační sál JčM

Schůze s přednáškou pro členy klubu i veřejnost.

Les Slávnice se nachází v severní části okresu České Budějovice, na pomezí Týnské pahorkatiny a Ševětínské vrchoviny, v katastrálních územích Hroznějovice a Tuchonice, ca 1 km jihovýchodně od Pořežan. Jedná se převážně o jehličnatý les s převahou smrku a borovice lesní. Zastoupen je i modřín a vysoký podíl má jedle bělokorá. Místy jsou přimíšeny listnáče (osika, duby, buk, bříza, javory, olše). Na rozsáhlých plochách jsou koberce mechů, především rokytníku skvělého (Hylocomium splendens).

mozkovka rosolovitá
(Ascotremella faginea)

oříškovec Michaelův
(Hydnotrya michaelis)

pavučinec fialovoporfyrový
(Cortinarius subporphyropus)

holubinka lepkavá
(Russula viscida)

hřib horský
(Butyriboletus subappendiculatus)

hřib dřevožijný
(Buchwaldoboletus lignicola)

Autor přednášky, který na lokalitě provádí již více než deset let pravidelný mykologický monitoring, seznámí přítomné s jeho výsledky. V lese Slávnice nalezl a určil již 450 druhů hub (makromycetů), z nichž 25 druhů je zařazených do Červeného seznamu.

termín náplň
7. 1. 16:30 A. Jirsa (MK JčM): Houby na lokalitě Višňovka u Katovic
4. 2. 16:30 Výroční schůze
4. 3. 16:30 M. Beran (JčM): Aktuální dění v ochraně hub u nás