PhDr. Jan Šimánek: Chození Doroťáků na jihu Čech

6.2.2018 17:00

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Národopisné sdružení při JčM Vás zve přednášku oblíbeného historika a znalce národopisné oblasti Doudlebsko z výzkumného centra Filozofické fakulty Jihočeské univerzity - PhDr. Jana Šimánka. Tentokrát nám představí dnes již zapomenutou lidovou hru o sv. Dorotě.

Jedná se o legendární příběh světice Doroty, urozené dívky, která než aby se provdala za pohanského tyrana Fabricia a vzdala se tak své nezlomné křesťanské víry, zvolila si raději smrt mučednice. Původ této hry je možné vysledovat již ve staročeských legendách a písních 14. století. Procesem neustálého přetváření se pak stala jednou z nejoblíbenějších her českého i moravského lidu. Hra byla postupně obohacována o další postavy, např. anděla a čerta, typických zástupců dvou nejvyšších mocností. Z náboženské legendy se postupem času stala hrdinská hra o urozené světici Dorotě, statečné, chudé dívce, odhodlaně bojující za lidskou svobodu, proti jakémukoliv násilnému útlaku. Přednášku obohatí vystoupení dětského folklorního souboru Doudlebánek, který si hru nastudoval podle původního zápisu z roku 1901.

Akce se koná v úterý 6. února v přednáškovém sále č. 114 v přízemí hl. budovy muzea (Dukelská 1, 370 51, České Budějovice) od 17:00 hodin. Vstupné - základní: 20 Kč, snížené: 10 Kč. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.

31.1.2018