Zdeněk Flídr - Velikonoce v Lužici a pod Lužickými horami

23.3.2018 16:00

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

V Jihočeském muzeu již tradiční prezentace filmu ze série poutavých dokumentů předního režiséra a scénáristy České televize Zdeňka Flídra. Více informací naleznete v pokračování článku.

Tématem této dvoudílné dokumentární eseje jsou Velikonoční zvyky a obyčeje v minulých i dnešních životech tří národů, které obývají historický region na pomezí Čech a Německa obyčeje v oblasti Lužice, kde se odedávna stýkaly tři národy: Češi, Němci a Lužičtí Srbové. Toto území zahrnuje český Šluknovský výběžek a německé historické regiony Horní a Dolní Lužice, kde dosud žije nejmenší ze všech slovanských národů.

Velikonoce v Lužici zůstávají stále živou tradicí. Zejména v katolické Horní Lužici dodnes přetrvávají zvyky, jejichž původ je zjevně předkřesťanský, ale díky dějinným zvláštnostem a pevné katolické víře se staly nedílnou součástí oslavy svátků vzkříšení. Postupně budeme sledovat lidové zvyky a jejich vazbu k jednotlivým dnům velikonočních svátků. Bohatý obrazový materiál, rekonstrukce i vzpomínky nejstarších pamětníků nás zavedou i do doby ne až tak dávno minulé – do časů násilně přervaných nástupem fašismu a druhou světovou válkou. Dokument skrze lidovou tradici proniká k identitě Lužických Srbů a vrací se k náročným zkouškám, kterými musela projít v minulém století.

Projekt podpořený Česko-německým fondem budoucnosti není jen působivým zachycením vytrácející se kultury našich předků, ale také portrétem jednoho národa, který je nám blízký nejenom svým jazykem a jenž se téměř vytratil z našeho povědomí – a to i navzdory tomu, že mnoho nescházelo a mohl se stát v předválečné době součástí Československa.

Akce se uskuteční v pátek 23. března od 16:00 v přednáškovém sále Jihočeského muzea (přízemí). Součástí akce je i následná beseda s panem režisérem. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.

21.2.2018