Jak si ozdobit velikonoční vejce a další tipy

V Jihočeském muzeu je uloženo na šest set kraslic, které jsou zdobeny různými technikami, nejčastěji voskovou batikou. Podívejte se na některé z nich a načerpejte velikonoční inspiraci. Přece nechcete zůstat jen u jednoduchého barvení a samolepek! Na konci článku nabízíme i další tipy, jak si zpříjemnit Velikonoce.

Vosková batika

Na Doudlebsku se takto zdobeným vejcím říkalo straky. Nemalovaly se, ale psaly. Sloužila k tomu hlavička špendlíku nebo seříznutý brk, kotejš. Nejprve se na bílé vejce nanesl horkým voskem vzor, potom se vejce vložilo do barvy, a když se obarvilo, vosk se setřel. Vykrytá místa zůstala bílá. Opakováním postupu v jiné barvě se dosáhlo vícebarevné batiky. Podívejte se na vzory, které na vyfouknutá vejce, vejdumky, nanášely Marie Husarová, Květa Malcová nebo Josefa Hockeová.

Medailonek: Marie Husarová (1914 – 1997) byla nadšená národopisná pracovnice a talentovaná lidová tvůrkyně. Při psaní strak  vycházela z tradičních vzorů z oblasti kolem Křemže, které také přenášela na textil, především na hedvábí. Její straky i šátky obdivovali i návštěvníci na Světové výstavě v Bruselu. V Jihočeském muzeu je uložen velký soubor jejích kraslic i textilií a také soubor diapozitivů se vzory, které používala. Můžete se jimi inspirovat.

Komplikovanými filigránskými vzory vynikají kraslice, které pomocí voskové batiky zdobily ženy v Jarošově nad Nežárkou na Jindřichohradecku. Pokud byste je chtěli napodobit, musíte se vyzbrojit špendlíkem s opravdu tenkou hlavičkou - a také velkou dávkou trpělivosti. O soubor takto nádherně zdobených kraslic, který uchovává Jihočeské muzeum, se zasloužila Anna Skálová.

Medailonek:  Národopisná pracovnice a sběratelka Anna Skálová (1896 –1967) se věnovala zdobení kraslic tzv. jarošovskou krajkou, v čemž navázala na starší tvorbu Růženy Vrzákové  z Kamenného Malíkova. Anna Skálová vytvořila mnoho kopií původních kraslic z 19. století a tradiční motivy sama dále rozvíjela. Ve sbírkách Jihočeského muzea najdeme i její velmi pracné vícebarevné vzory.

Rady pro bojácné:

Kdo se bojí voskové batiky, může zkusit rostlinnou batiku, zdobení vajec pomocí mladých lístků různých rostlin. Princip je podobný, jen vykrytí původní barvy obstará místo vosku lísteček, pevně uchycený na vejci pomocí tenké textilie. Rozšířené a jednoduché je také zdobení kraslic voskovým reliéfem. Díky této technice se můžete vyhnout barvení vajec, které nedopadá vždycky nejlíp. Tmavší včelí vosk (nebo voskovou pastelku, když si budeme chtít usnadnit práci) zahřejte a za horka nanášejte na vejce.

Jak si ozdobíte velikonoční kraslici aplikacemi, to je zcela na vás. Můžete použít textil, papír, korálky, slámu, ale třeba i duši jezerní sítiny jako Božena Pivoňková ze Sezimova Ústí.

STÁHNĚTE SI NÍŽE JARNÍ VYSTŘIHOVÁNKU, OMALOVÁNKY NEBO NÁVODY NA VELIKONOČNÍ HRY. PŘEJEME VÁM KRÁSNÉ SVÁTKY!

vystřihovánky

omalovánky

velikonoční hry

Tomáš Svoboda