Ryby a lidé na tvrzi Žumberk

KnihovnaAktivityVýstavy

Ryby a lidé na tvrzi Žumberk

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Projekt Ryby a lidé připravuje Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích ve spolupráci s Městem Weitra a týmem odborníků na historii rybářství.

Výsledkem je spolupráce s řadou odborných institucí: Státní oblastní archiv Třeboň, Střední škola rybářská ve Vodňanech, Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína v Třeboni, Rabářství Nové Hrady, s.r.o. a další.

Iniciátorem projektu byl Jihočeský kraj.

Projekt se vztahuje k Rožmberskému roku (roku 2011, kdy uplynulo 400 let od smrtiposledního Rožmberka - Petra Voka + 1611).

Hlavní myšlenkou bylo připomenout význam Rožmberků a jejich hospodářské podnikání v oblasti rybníkářství a rybničního podnikání na Novohradsku, neboť tímto tématem se jiné subjekty, účastnící se Rožmberského roku, neúčastnili.

Hlavním cílem projektu byla příprava výstavy v renesanční tvrzi Žumberk - v období výstavních sezón 2011 - 2012.K výstavě je pořádána řada doprovodných akcí, v roce 2011 byla v rožmberském duchu Muzejní noc, další akce jsou připraveny hlavně ve výstavní sezóně 2012.

Dalším výstupem je pro Jihočeské muzeum - jako projektového lídra - prezentace a spolupráce na výstavě ve Weitře. Více k výstavě na www.weitra.at.

Připravovaným výstupem je také publikace k oběma výstavám v česko-německém znění. Předpokládaný měsíc vydání je červenec 2012, po zahájení výstavy a prezentace muzea ve Weitře.

K výstavě byly připraveny a odvysílány a na veřejnosti publikovány videoprezentace, použité i např. v Toulavé kameře České televize odvysílané v premiéře v neděli dne 16. října 2012.

Spolupracující partneři - muzeum a zástupci a spolupracovníci města Weitra se scházeli na pracovních jednáních a výsledkem jsou nejen předpokládané výstupy, ale i nová "přeshraniční přátelství". Díky projektu byly navázány velmi dobré vztahy a tak např. Historický klub navštívil v sobotu dne 22. října 2011 Weitru a muzeum připravilo program exkurze pro zástupce města Weitra dne 27. dubna 2012.                                      

K výstavě:

Ryby a lidé

Rožmberkové a rybníkářství v jižních Čechách a ve Waldviertelu.

Výstava Jihočeského muzea na tvrzi Žumberk u nových Hradů

Výstava přibližuje historii rybníkářství na rožmberském panství Nové Hrady a rakouském Waldviertelu v 16. a na počátku 17. století.

Kromě ukázek rybářského náčiní si můžete prohlédnout také historické dokumenty a mince z doby posledních Rožmberků.

Dále se můžete dozvědět řadu zajímavých poznatků na informačních panelech nebo prohlédnout historické mapy rybníků a rybničních soustav a měřicí přístroje používané při stavbě rybníků z té doby.

Kromě exponátů se zde také nacházejí dva infokiosky, ve kterých se dozvíte mnoho dalších zajímavých informací o historii rybníkářství, můžete si také vyzkoušet své znalosti z historie Rožmberků či se pokusit poznat některé naše ryby v zábavném kvízu.

Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Otevírací
doba
Vstupné

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

8.8.2020

Setkání s Japonskem - akce k výstavě Kouzlo sběratelství

Hlavní historická budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)
14.8.2020

Letní divadlo na Trocnově - Dokud se tančí

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)
22.8.2020

Archeoskanzen Trocnov - Středověké kratochvilné zábavy

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)