Ryby a lidé na tvrzi Žumberk

KnihovnaAktivityVýstavy

Ryby a lidé na tvrzi Žumberk

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Projekt Ryby a lidé připravuje Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích ve spolupráci s Městem Weitra a týmem odborníků na historii rybářství.

Výsledkem je spolupráce s řadou odborných institucí: Státní oblastní archiv Třeboň, Střední škola rybářská ve Vodňanech, Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína v Třeboni, Rabářství Nové Hrady, s.r.o. a další.

Iniciátorem projektu byl Jihočeský kraj.

Projekt se vztahuje k Rožmberskému roku (roku 2011, kdy uplynulo 400 let od smrtiposledního Rožmberka - Petra Voka + 1611).

Hlavní myšlenkou bylo připomenout význam Rožmberků a jejich hospodářské podnikání v oblasti rybníkářství a rybničního podnikání na Novohradsku, neboť tímto tématem se jiné subjekty, účastnící se Rožmberského roku, neúčastnili.

Hlavním cílem projektu byla příprava výstavy v renesanční tvrzi Žumberk - v období výstavních sezón 2011 - 2012.K výstavě je pořádána řada doprovodných akcí, v roce 2011 byla v rožmberském duchu Muzejní noc, další akce jsou připraveny hlavně ve výstavní sezóně 2012.

Dalším výstupem je pro Jihočeské muzeum - jako projektového lídra - prezentace a spolupráce na výstavě ve Weitře. Více k výstavě na www.weitra.at.

Připravovaným výstupem je také publikace k oběma výstavám v česko-německém znění. Předpokládaný měsíc vydání je červenec 2012, po zahájení výstavy a prezentace muzea ve Weitře.

K výstavě byly připraveny a odvysílány a na veřejnosti publikovány videoprezentace, použité i např. v Toulavé kameře České televize odvysílané v premiéře v neděli dne 16. října 2012.

Spolupracující partneři - muzeum a zástupci a spolupracovníci města Weitra se scházeli na pracovních jednáních a výsledkem jsou nejen předpokládané výstupy, ale i nová "přeshraniční přátelství". Díky projektu byly navázány velmi dobré vztahy a tak např. Historický klub navštívil v sobotu dne 22. října 2011 Weitru a muzeum připravilo program exkurze pro zástupce města Weitra dne 27. dubna 2012.                                      

K výstavě:

Ryby a lidé

Rožmberkové a rybníkářství v jižních Čechách a ve Waldviertelu.

Výstava Jihočeského muzea na tvrzi Žumberk u nových Hradů

Výstava přibližuje historii rybníkářství na rožmberském panství Nové Hrady a rakouském Waldviertelu v 16. a na počátku 17. století.

Kromě ukázek rybářského náčiní si můžete prohlédnout také historické dokumenty a mince z doby posledních Rožmberků.

Dále se můžete dozvědět řadu zajímavých poznatků na informačních panelech nebo prohlédnout historické mapy rybníků a rybničních soustav a měřicí přístroje používané při stavbě rybníků z té doby.

Kromě exponátů se zde také nacházejí dva infokiosky, ve kterých se dozvíte mnoho dalších zajímavých informací o historii rybníkářství, můžete si také vyzkoušet své znalosti z historie Rožmberků či se pokusit poznat některé naše ryby v zábavném kvízu.

Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Otevírací
doba
Vstupné

Dnes (Úterý)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Středa)

zavřeno

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

23.10.2020

Knižní ilustrace Zdeňka Buriana (nová část výstavy Kouzlo sběratelství)

Hlavní historická budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)
31.10.2020

ZRUŠENO!! Jihočeský kapr (výstava a soutěž plastikových modelů)

KD Slávie, Jirsíkova 2, 370 01 České Budějovice