Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Řemesla pod Novohradskými horami

Novinka
Datum konání:
1.5.2021

Místo konání:
Tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny)

Nová expozice s názvem Řemesla pod Novohradskými horami bude umístěna od 1. května 2021 ve výstavních prostorách Tvrze Žumberk u Nových Hradů, pobočky Jihočeského muzea. POZOR! Skutečný termín otevření pro veřejnost se bude odvíjet od aktuální epidemiologické situace.

Expozice je věnována řemeslům konce 19. a prvních desetiletí 20. století v oblasti kolem obce Žumberk, s důrazem na Trhosvinensko, kde je díky práci Karla Hlubučka řemeslná tradice podrobně zdokumentována. Expozici jsme doplnili bohatými textovými a obrazovými materiály v infokioscích (vzpomínky starých řemeslníků). Je koncipována s důrazem na interaktivitu a zaměřena na návštěvníky všech věkových kategorií. Díky atraktivnímu prostředí středověké tvrze a krásnému okolí jde o ideální cíl rodinných výletů.

V úvodu seznamujeme návštěvníky s unikátní obrazovou dokumentací  lidových řemesel  Aloise Terše a pomocí krátkých videí ukazujeme také konkrétní pracovní postupy. V dalších místnostech představujeme jednotlivá řemesla (kamenictví, dřevozpracující řemesla, zpracování textilního vlákna, provaznictví, sklářství, podmalby na skle, koželužství, ševcovství). Vystavujeme ukázky z cenných souborů nářadí řemeslníků daného regionu, například řezbářů Pilbauerů, koželuhů Machartů nebo trhosvinenských ševců a ukázky jejich výrobků ze sbírek JčM.

Návštěvník může „vstoupit do dílny“, kde je umístěna truhlářská hoblice s ukázkami různých typů hoblíků a prací, k nimž se používaly. Pro děti je připravena stolice zvaná „dědek“ i sedlářský „koník“, mohou si zkusit složit sud, navléci páteříky nebo stočit provaz. V infokioscích najdou děti zábavné interaktivní aplikace.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
7.4.2021

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Neděle)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.00

Zítra (Pondělí)

zavřeno

Celá otevírací doba

Jak se k nám dostanete?

Kalendář akcí

Nejbližší akce

1.5.2021

Řemesla pod Novohradskými horami

Tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny)