TISKOVÁ ZPRÁVA - 70 let na jihočeské vlně - výstava k výročí prvního vysílání Českého rozhlasu v Českých Budějovicích

Navštivte násPro médiaTISKOVÁ ZPRÁVA - 70 let na jihočeské vlně - výstava k výročí prvního vysílání Českého rozhlasu v Českých Budějovicích

TISKOVÁ ZPRÁVA - 70 let na jihočeské vlně - výstava k výročí prvního vysílání Českého rozhlasu v Českých Budějovicích

Už sedm desítek let mohou Jihočeši ladit svou oblíbenou rozhlasovou stanici z Českých Budějovic. K tomuto významnému jubileu připravili Český rozhlas České Budějovice a Jihočeské muzeum unikátní výstavu zobrazující historii rozhlasové vysílání v jižních Čechách.

Vystavené exponáty připomínají počáteční obtíže i moderní techniku a velký kontinuální rozvoj budějovického rozhlasového studia. Výstava byla koncipována rovněž jako poklona mnoha osobnostem neodmyslitelně spojených s českobudějovickou rozhlasovou stanicí, jejichž seznam by jistě vydal na několik stran, řadě vynikajících moderátorů, dalším významným i méně známým osobám, tvůrcům pořadů a zejména technikům.

     Výstava nabízí pohled na rozvoj rozhlasových pracovišť od prvního studia v českobudějovické radnici v roce 1945 po moderní studiovou budovu v ulici U Tří lvů 1. Zvídaví návštěvníci si mohou projít akustickou stezku a vyzkoušet si vytvořit ruchy vrzající podlahy či schodů, přibouchnout okenici nebo dveře. Také si mohou poslechnout autentické nahrávky z českobudějovické fonotéky, například vzpomínky prvního českobudějovického reportéra Václava Pilouška na události z května 1945, natáčení obsáhlého souboru folklorních a folkových písní nebo řadu rozhlasových her. Výstava připomene také hlas oblíbeného hlasatele českobudějovického studia Zdeňka Jecha a mnohých dalších.

     Rozhlas je pro dnešní posluchače samozřejmou součástí každodenního života po celých 24 hodin. Ovšem cesta k tomuto cíli nebyla jednoduchá a je výsledkem tvůrčího nasazení mnoha lidí, bez jejichž profesionality a nadšení bychom nemohli poslouchat rozhlasové hry, zvukově jedinečné nahrávky dechových a folkových skupin, pořady o historii regionu, kultuře, víře, vědě či sportu, ba ani speciální pořady pro seniory či hobby pořady a další původní rozhlasovou tvorbu. Zajímavé, vlídné, zábavné a zároveň poučné vysílání najdou posluchači Českého rozhlasu České Budějovice v ranním a odpoledním radioproudu. Ucelený přehled pořadů vysílaných na vlně 106,4 najdete na http://budejovice.rozhlas.cz/porady/.

     Rozhlas je médium, které prošlo dlouhým vývojem a stále se vyvíjí. Rozhlas jako první reaguje na nové technické podněty a stále jako první získává a přináší čerstvé zprávy nejen o dění v regionu. Díky internetu získal další nečekané možnosti a podoby.

     Hlasy a hudba v éteru nás provázejí naším životem, dny všedními i svátečními, rozhlas je stálým společníkem. Zbývá si jen přát, aby měl stále více věrných posluchačů, kteří si bez rozhlasu svůj život neumějí představit, nebo si k němu cestu teprve hledají.

     Výstavu 70 let na jihočeské vlně můžete navštívit od 15. dubna do 7. června v budově Jihočeského muzea v Dukelské ulici v Českých Budějovicích.

    

Přijďte si prohlédnout a poslechnout jihočeské rozhlasové dějiny.

Ing. Miroslav Tichák

manažer komunikace

Český rozhlas České Budějovice

tel.: 386 797 262, 606 607 972

e-mail: miroslav.tichak@rozhlas.cz

Kontaktní osoba:
Ing. Miroslav Tichák
sekce:
Pro média
Datum zveřejnění:
13.4.2015

Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Otevírací
doba
Vstupné

Dnes (Středa)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Čtvrtek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

3.10.2020

Houby Blanského lesa a jižního Předšumaví (fotografická výstava)

Hlavní historická budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)
16.10.2020

ZRUŠENO!!! MUZEJNÍ NOC 2020

Hlavní historická budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)
17.10.2020

Archeoskanzen Trocnov - Mezinárodní den archeologie a Zvonařství ve středověku a dnes

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)