Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Řemesla pod Novohradskými horami

Datum konání:
1.5.2021

Místo konání:
Tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny)

Nová expozice s názvem Řemesla pod Novohradskými horami bude umístěna od 1. května 2021 ve výstavních prostorách Tvrze Žumberk u Nových Hradů, pobočky Jihočeského muzea. POZOR! Skutečný termín otevření pro veřejnost se bude odvíjet od aktuální epidemiologické situace.

Expozice je věnována řemeslům konce 19. a prvních desetiletí 20. století v oblasti kolem obce Žumberk, s důrazem na Trhosvinensko, kde je díky práci Karla Hlubučka řemeslná tradice podrobně zdokumentována. Expozici jsme doplnili bohatými textovými a obrazovými materiály v infokioscích (vzpomínky starých řemeslníků). Je koncipována s důrazem na interaktivitu a zaměřena na návštěvníky všech věkových kategorií. Díky atraktivnímu prostředí středověké tvrze a krásnému okolí jde o ideální cíl rodinných výletů.

V úvodu seznamujeme návštěvníky s unikátní obrazovou dokumentací  lidových řemesel  Aloise Terše a pomocí krátkých videí ukazujeme také konkrétní pracovní postupy. V dalších místnostech představujeme jednotlivá řemesla (kamenictví, dřevozpracující řemesla, zpracování textilního vlákna, provaznictví, sklářství, podmalby na skle, koželužství, ševcovství). Vystavujeme ukázky z cenných souborů nářadí řemeslníků daného regionu, například řezbářů Pilbauerů, koželuhů Machartů nebo trhosvinenských ševců a ukázky jejich výrobků ze sbírek JčM.

Návštěvník může „vstoupit do dílny“, kde je umístěna truhlářská hoblice s ukázkami různých typů hoblíků a prací, k nimž se používaly. Pro děti je připravena stolice zvaná „dědek“ i sedlářský „koník“, mohou si zkusit složit sud, navléci páteříky nebo stočit provaz. V infokioscích najdou děti zábavné interaktivní aplikace.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
7.4.2021

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Neděle)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Pondělí)

zavřeno

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

1.5.2021

Řemesla pod Novohradskými horami

Tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny)