Restaurování střevíčků a slunečníku z 19. století

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích má svou konzervátorskou dílnu, jejíž pracovníci zajišťují odbornou péči a ochranu sbírkových předmětů. Ve spolupráci s kurátory sbírek navrhují vhodné ošetření předmětů a provádějí potřebné konzervátorské práce. Náročnější opravy, vyžadující restaurátorský zásah, jsou pak zadávány licencovaným restaurátorům. V loňském roce Jihočeské muzeum nechalo zrestaurovat 60 kusů předmětů ze svých sbírek, mezi nimiž byly i dámské hedvábné střevíčky (inv. č. N 5744) a hedvábný černý krajkový slunečník (inv. č. N 5986) z 19. století.

Dámské střevíčky uložené ve sbírkách Jihočeského muzea jsou vyrobeny z krémového atlasového hedvábí. Tvarovaná podešev je z hladké kůže, dřevěný podpatek je potažen hedvábím a podražen kůží. Stélka střevíců je zhotovena z jemné bílé kozinky. Na nártu jsou přišity ozdobné aplikace z látkových květů, nad nimi je našita mašle z krémové atlasové stuhy s krajkou. Boty se zavazují kolem kotníků dvěma hedvábnými stuhami. Jejich stav – prodřená tkanina, rozvolněná vazba hedvábné stužky po obvodu a chybějící látkové květy u jedné ozdoby – vyžadoval restaurátorský zásah, který realizovala Ing. Hana Štouračová.

K nezbytným doplňkům každé dámy patřil, spolu s rukavičkami, kloboukem a punčochami, od jara do podzimu také slunečník. Restaurovaný slunečník z jemné hedvábné tkaniny je v celé ploše překrytý černou strojovou krajkou s rostlinnými motivy, jejíž okraje tvoří volán. Hůlka slunečníku je dřevěná, s navázanou černou ozdobnou mašlí, a na jejím konci je kovové zahnuté držadlo s tordováním. Krajka slunečníku byla značně zteřelá, s několika většími a množstvím menších trhlin; ozdobná mašle na několika místech prodřená, část zcela chyběla. Restaurování slunečníku provedla Ing. Romana Kloudová.

Při restaurování byl nejprve detailně popsán a vyfotografován původní stav, potom byly odebrány vzorky na provedení mikroskopické analýzy, rozborů použitých materiálů a zkoušky stálobarevnosti. Následně byly střevíčky i slunečník mechanicky (odsátím prachu přes jemnou síťku) i chemicky šetrně očištěny a barveny. Nakonec byly doplněny chybějící části – u střevíčků byla poškozená místa podložena hedvábím a vyrobeny nové květy z bílého a žlutého plátna. U slunečníku pak byla doplněna chybějící krajka pomocí jemného šití hedvábnými nitěmi.

Restaurované střevíčky i slunečník si můžete prohlédnout na výstavě K zábavě i k odpočinku. Volný čas ženy v 19. století v hlavní budově Jihočeského muzea až do 9. ledna 2022.

9.8.2021

Diskuse