Památník Jana Žižky z Trocnova

Kde nás najdete?

Borovany

muzeumcb@muzeumcb.cz

Otevřeli jsme pro Vás zcela novou stálou expozici o Janu Žižkovi, jeho působení a historickém významu tohoto husitského vojevůdce včetně naučné stezky po okolí. Areál Památníku je celoročně volně přístupný.

Trocnov je rodištěm husitského vojevůdce Jana Žižky. Leží šestnáct kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic, uvnitř pomyslného čtyřúhelníku o vrcholech - Borovany, Trhové Sviny, Strážkovice a Ledenice. Ze všech těchto bodů se dá dojet do Trocnova autobusem nebo vlakem. Prohlídka trocnovského areálu zabere zhruba 2-3 hodiny, přičemž se doporučuje začít v muzeu s novou expozicí věnovanou husitskému vojevůdci Janu Žižkovi. Muzeum bylo zřízeno v prostorách původního poplužního dvora borovanského kláštera.

NOVÁ NAUČNÁ STEZKA V KRÁSNÉM PŘÍRODNÍM AREÁLU PAMÁTNÍKU JANA ŽIŽKY V TROCNOVĚ

Od června 2015 je návštěvníkům nově k dispozici naučně-vzdělávací stezka v délce cca 4 km s deseti informačními panely, které mapují významné milníky husitství. Stezka vede od parkoviště před muzeem kolem základů Žižkova dvorce, podél louky pokračuje na okraji lesa k mohyle, třináctimetrovému žulovému pomníku vojevůdce, až k místu údajného Žižkova narození, což je dnes prostý pamětní kámen. Dále vede stezka poklidným lesem kolem starých rybníků s přírodními biotopy charakteristickými pro tuto oblast. Dalším zastavením je Mikšův dvorec a hráz Horního rybníka. Konec naučné stezky je opět na parkovišti před muzeem. Informační panely jsou opatřeny QR kódy, které zájemcům o historii Trocnova a husitství nabízejí řadu dalších multimediálních informací.

Trocnov přežíval v obecném povědomí jako rodiště Jana Žižky v podstatě již od husitských časů a často se stával cílem pěších výprav, což trvá dodnes. V průběhu věků doznávalo toto místo mnoha proměn. V r. 1923 přešlo vlastnictví Trocnova do rukou státu, veřejnosti byl trocnovský areál zpřístupněn v červenci 1960 u příležitosti slavnostního otevření nově rekonstruovaného Žižkova rodiště. V areálu byl v té době dokončen také monumentální, třináct metrů vysoký pomník z bílé liberecké žuly. Dominantu dnešního Trocnova vytvořil sochař Josef Malejovský ve spolupráci s profesorem Adolfem Benšem. Od roku 1978 je Trocnov chráněn jako národní kulturní památka. V roce 2011 převzalo památník do své správy Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích.

Trocnov byl svým rozsahem nevelký, tvořily jej dva svobodné dvorce. Jeden patřil Žižkovo rodičům, druhý jeho strýcům z otcovy strany. Jak bylo známo, Žižka nebyl zrovna příkladným hospodářem. Rodinný statek zdědil kolem roku 1378, ale již v dubnu 1380 ho prodal a nabídl své služby královskému dvoru.

Trocnovské dvorce v průběhu věků poničila třicetiletá válka a musely být zbourány a namísto nich zde byl postaven dvůr nový a větší část plochy Trocnova zalesněna. Až na základě archeologických výzkumů ve 20. století byly odkryty oba původní dvorce, z nichž ten, co patřil Žižkovo strýci, je dnes známý jako Mikšův dvorec.

Slavného vojevůdce připomíná v Trocnově i pamětní kámen, který nechal zbudovat v roce 1908 majitel trocnovského pozemku Adolf Josef Schwarzenberg jako označení Žižkova narození. Na tomto místě kdysi stával starý dub, pod jehož kmenem měla podle pověsti malého Jana porodit jeho matka. Tento dub se stal objektem lidové úcty k jednookému válečníkovi. Později byl však kvůli nevoli probošta augustiniánského kláštera Konráda Fischera dub poražen a opodál jeho pařezu vyrostla zděná kaplička. Kvůli vichřici v roce 1867 se ovšem zřítila a tak dnes na tomto místě stojí prostý pomník složený z několika balvanů a s pozlaceným nápisem „Zde se narodil Jan Žižka z Trocnova“.

Dnes (Úterý)

Zítra (Středa)

Jak se k nám dostanete?

27.5.2016