Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Archeoskanzen Trocnov

Nový areál v rodišti Jana Žižky z Trocnova přibližuje období konce 14. století, interaktivně ukazuje stavby a dobové stavební postupy. Věrná rekonstrukce historických objektů slouží k expozičním a vzdělávacím účelům.

Archeoskanzen modeluje výsek zástavby středověké vesnice a prezentuje vzhled staveb a život v období přelomu 14. a 15. století. Samotný areál s velkým podílem ruční práce a s uplatňováním dobových technologií, především opracováním dřeva a tvorbou střech, je rozdělen na dva prohlídkové okruhy.

Zemanský dvorec

Obytný dům, sýpka, stáj, stodola a další drobné stavby představují každodenní život níže postaveného urozence a jeho rodiny. Stavby a jejich interiéry dotvářejí obraz hospodaření na podobném typu usedlosti, vybrané řemeslné postupy i vhled do soukromí obyvatel dvorce.

Venkovská osada

Obydlí bezzemka, chalupníka i dvůr sedláka ukazují podobu jednotlivých typů vesnických staveb v předhusitském období. Stavby doplňují další hospodářské objekty, štěpnice, zahrady, políčka a ohrady s hospodářskými zvířaty. Dotváří tak obraz středověkého venkova a jeho obyvatel.

NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD ARCHEOSKANZENU TROCNOV KE STAŽENÍ

Celkově tvoří Archeoskanzen výjimečný edukační areál, který slouží k představení života v dané době se všemi předměty denní potřeby a způsoby hospodaření. Archeoskanzen je využíván pro doplnění výuky historie a pro vzdělávací akce pro školy i pro širokou veřejnost. Při komentovaných prohlídkách ve vybraných časech je možné nahlédnout i do interiérů Archeoskanzenu. Stavby jsou zařízeny autentickým vnitřním vybavením a bohatým souborem replik zemědělských a řemeslných nástrojů, předmětů denní potřeby a militárií.

Otevírací doba Archeoskanzenu v roce 2024

duben, květen, červen, září, říjen

sobota, neděle, svátky       9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

červenec a srpen

úterý – neděle, svátky       9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00Ceník vstupného za okruh

  • Plné vstupné: 80 Kč / 3,10 €
  • Snížené vstupné: 50 Kč* / 1,90 €*
  • Rodinné vstupné: 220 Kč** / 8,50 €**
  • Školní výpravy ZŠ, SŠ a VŠ: 50 Kč / 1,90 € za osobu, pedagogický doprovod zdarma
  • Školní výpravy MŠ: 30 Kč / 1,20 € za osobu, pedagogický doprovod zdarma
  • Vstup zdarma: děti do 3 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek ZTP/P a jejich doprovod, držitelé průkazky AMG, ICOM, Zväz múzeí na Slovensku

* senioři nad 60 let, držitelé průkazů ZTP, ISIC, ITIC, děti od 3 do 15 let, studenti SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu

** max. 2 dospělí a 3 děti

Změna vstupného pro speciální akce je vyhrazena.

 

 


Vzdělávací programy

Školní a organizované skupiny si mohou objednávat také připravené edukační programy, a to na e-mailové adrese faktor@muzeumcb.cz nebo na telefonním čísle 391 001 528. Využít můžete také formulář na našem webu, viz odkazy níže:

Teoretický výklad při těchto programech doplní praktické úkoly a ukázky. Jedinečné prostředí Archeoskanzenu a cíleně připravené soubory replik umožňují podpořit předmětovou výuku. Připraveny jsou také unikátní edukační brožury, pracovní listy, tablety s aplikacemi, interaktivní informační tabule a dokumenty.

Každoročně jsou připraveny různé specializované workshopy, příměstské tábory a řada akcí pro širokou veřejnost se zaměřením na stavební techniky, řemesla a každodenní život ve středověku. Aktuální program naleznete zde.

 


Expozice kostýmů z filmu Jan Žižka

Originální kostýmy z filmu režiséra Petra Jákla - Jan Žižka, který měl v r. 2022 premiéru v kinech, jste dosud mohli vidět v prostorách Archeoskanzenu Trocnov a Památníku Jana Žižky z Trocnova. Od 5. srpna 2024 do konce září 2024 je v rámci zápůjčky můžete zhlédnout na prohlídkové trase kláštera Borovany (Žižkovo nám. 1, 373 12 Borovany) a následně ve spodní části kláštera (bývalý pivovar).

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

9.00 - 12.00
12.30 - 17.00

Celá otevírací doba

Jak se k nám dostanete?

Kalendář akcí

Nejbližší akce

16.4.2024

Obraz Jana Žižky v jihočeských pověstech (Jan Šimánek)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
20.4.2024

Mezinárodní den památek 2024

České Budějovice
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova