O knihovně

KnihovnaO knihovně

O knihovně

Knihovna Jihočeského muzea shromažďuje odbornou literaturu především k oborům zastoupeným v muzejních sbírkách a na odborných pracovištích muzea. Ve fondu odborné knihovny převažují publikace o historii regionu. V knihovně muzea jsou ukládány noviny a odborné časopisy a regionální periodika – i místní zpravodaje ad. Knihovna Jihočeského muzea zajišťuje distribuci a prodej všech publikací vydaných Jihočeským muzeem včetně zajišťování komisního prodeje publikací muzea.  Knihovna Jihočeskému muzea je knihovnou registrovanou na MK ČR pod evidenčním číslem 6236.

Odborná činnost knihovny
Knihovna Jihočeského muzea a především historické knižní sbírky muzejní knihovny jsou prezentovány společně s výsledky odborné badatelské činnosti vedoucí knihovny. Hlavními tématy jejího dlouhodobého badatelského zájmu jsou kulturní dějiny se zaměřením na region jižní Čechy a dějiny vzdělanosti. Druhým hlavním tématem kontinuálního odborného zájmu a výzkumu jsou dějiny Filipín ve vztahu k pozůstalosti Ferdinanda Blumentritta, významného filipinisty, jehož pozůstalost je součástí historických knižních sbírek.
 Nejčastější formou prezentace výsledků badatelského výzkumu jsou původní výstavy a výstavní libreta, přednášky na odborných konferencích, přednášky pro studenty Jihočeské univerzity, pořádání seminářů a konferencí, publikační činnost a zvláštní prezentační akce.
Do konce roku 2013 bylo vedoucí knihovny za dobu 15 let prosloveno více než 65 konferenčních a prezentačních příspěvků, více než 120 přednášek pro školy a veřejnost a tiskem vyšlo 7 monografických titulů a více než 40 publikovaných statí.
Knihovna se podílí na řešení a realizaci řady interních muzejních i externích projektů.
Knihovna muzea úzce spolupracuje s Jihočeskou univerzitou a paměťovými institucemi především v rámci Jihočeského kraje.
Vedoucí knihovny je členkou SKIPu. Všechny knihovnice jsou členkami oborové komise knihovníků při Asociaci muzeí a galerií ČR. Vedoucí knihovny je zástupkyní knihoven muzeí a galerií Jihočeského kraje v oborové komisi knihovníků při Asociaci muzeí a galerií ČR.
Pracovnice knihovny zpracovávají rešerše dle požadavků pracovníků muzea, badatelů knihovny a pracovníků paměťových institucí.

V roce 2014 byla knihovna Jihočeského muzea zastoupena na těchto odborných akcích a konferencích:
Pedagogické dny Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, 24. 4. 2014  – 2 přednášky H. Stejskalová
Konference Škola a Velká válka, Muzeum Komenského v Přerově, 13. – 14. 5. 2014, konferenční příspěvek H. Stejskalová

 

 

 

 

 

Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Otevírací
doba
Vstupné

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

1.3.2020

Exponát měsíce březen (Krásy těsnopisu)

Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1
3.3.2020

Akademické půlhodinky 2020 - jarní cyklus

Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1
5.3.2020

Helena Soukupová: Svatá Anežka Česká - život a legenda

Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1