Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Z historie muzejní knihovny

Knihovna Jihočeského muzea uchovává v historických fondech a ve fondu odborné literatury celkem více než 100.000 knižních svazků. Muzejní knihovna shromažďuje cenné historické knižní sbírky a zároveň rozmnožuje fond odborné literatury. Fond odborné literatury čítá více než 40.000 svazků o jižních Čechách... V knihovně Jihočeského muzea jsou rovněž regionální noviny (např.: Budivoj, Budweisser Zeitung a mnohé další) a časopisy, a to od počátků novinové produkce v jižních Čechách až po dnešek. Jen ve fondu časopisů je zastoupeno přibližně 1.160 titulů. Fond odborné literatury celkem obsahuje více než 80.000 svazků knih a časopisů. Knihovna JčM je největší regionální muzejní knihovnou a zároveň největší jihočeskou knihovnou se speciálním fondem k dějinám regionu.

Historické knižní sbírky jsou součástí konzervačního fondu, který mimo jiné obsahuje soubor vzácných inkunábulí (prvotisků, tj. tisků vydaných do roku 1500). Díky velkému počtu těchto inkunábulí se knihovna JčM v rámci muzejních knihoven řadí hned na druhé místo za Národní muzeum (o prvotiskách v knihovně muzea viz. M. Riedl, Katalog prvotisků jihočeských knihoven, Praha, 1974). V konzervační knihovně historických fondů jsou tyto další sbírkové kolekce: sbírka rukopisů (středověkých i novějších do pol. 19. stol., např. známý Českobudějovický graduál, Vltavotýnský graduál, Schneiderova kronika a další), starých tisků (nejen bohemika a tisky regionální provenience) literární archiv a pozůstalosti (především se jedná o význačné kulturní a zejména literární osobnosti 18. a 19. století) kramářské a náboženské písně, modlitby a další drobné tisky. Zajímavý je také soubor map a plánů (akvizičně zaměřeno na kartografická zobrazení regionu a mapová vyobrazení českého království) a cennou kolekcí je hned z několika hledisek sbírka grafiky. Ve sbírce grafiky se shromažďují díla převážně regionálních autorů a s regionální tématikou, ale zároveň obsahuje i díla starých mistrů. Pro jednotlivé soubory konzervační knihovny existují jako pomůcky různé katalogy a studijní literatura ve fondu odborné knihovny.

Součástí knihovny je rovněž fotoateliér. Ve správě knihovny je v současnosti také fototéka a filmotéka. Fotografka muzea kontinuálně doplňuje fotoarchiv muzea (vernisáže, koncerty, instalace, prezentace a další akce JčM) a v součinnosti s historikem nejnovějších dějin zajišťuje dokumentaci současnosti. Dlouhodobě se věnuje dokumentaci života a jeho proměn ve městě a jeho okolí. Dokumentuje činnost spolků a klubů při JčM. Dodává fotografie pro panelové prezentace i do periodických a neperiodických publikací JčM.

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Úterý)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Středa)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

25.4.2024

Edukační dílny (Jan Žižka na jihu Čech 600 let) - Diadém, růženec

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
26.4.2024

Lví silou, vzletem sokolím (Sokol na jihu Čech v letech 1869 - 2024)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova