Památník Jana Žižky z Trocnova

Borovany

trocnov@muzeumcb.cz

! UPOZORNĚNÍ !

Vážení návštěvníci, dovolujeme si vás informovat, že v souvislosti se stavbou nového návštěvnického a vzdělávacího centra v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova, je od sezóny roku 2024 UZAVŘENA MUZEJNÍ BUDOVA PAMÁTNÍKU. Budujeme pro vás kulturní zázemí s novou expozicí, přednáškovým a edukačním sálem. Předpokládané otevření: 1. 4. 2026.

Provoz Archeoskanzenu Trocnov je BEZ OMEZENÍ - více informací zde.

AKTUÁLNĚ - expozice kostýmů z filmu Jan Žižka

Originální kostýmy z filmu režiséra Petra Jákla - Jan Žižka, který měl v r. 2022 premiéru v kinech, jste dosud mohli vidět v prostorách Archeoskanzenu Trocnov a Památníku Jana Žižky z Trocnova. Od 5. srpna 2024 do konce září 2024 je v rámci zápůjčky můžete zhlédnout na prohlídkové trase kláštera Borovany (Žižkovo nám. 1, 373 12 Borovany) a následně ve spodní části kláštera (bývalý pivovar).

O PAMÁTNÍKU

Trocnov je rodištěm husitského vojevůdce Jana Žižky. Leží šestnáct kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic, uvnitř pomyslného čtyřúhelníku o vrcholech - Borovany, Trhové Sviny, Strážkovice a Ledenice. Ze všech těchto bodů se dá dojet do Trocnova autobusem nebo vlakem. Celý areál je velmi vhodným místem pro skupinovou i rodinnou turistiku. Jeho součástí je i budova muzea s expozicí věnovanou Janu Žižkovi, husitství a vlivu tohoto hnutí na bavorském území. Pro návštěvníky je zde nainstalována řada zajímavých exponátů, informačních kiosků se vzdělávacími programy a interaktivními hrami vztahujícími se k danému období. Areálu dominuje třináct metrů vysoký žulový pomník Jana Žižky od profesora Josefa Malejovského z roku 1960. Prohlídka trocnovského areálu zabere zhruba 2-3 hodiny, přičemž se doporučuje začít v muzeu s expozicí. Muzeum bylo zřízeno v prostorách původního poplužního dvora borovanského kláštera.

NAUČNÁ STEZKA V KRÁSNÉM PŘÍRODNÍM AREÁLU PAMÁTNÍKU JANA ŽIŽKY

Naučně-vzdělávací stezka v délce cca 4 km s deseti informačními panely mapuje významné milníky husitství. Stezka vede od parkoviště před muzeem kolem základů Žižkova dvorce, podél louky pokračuje na okraji lesa k mohyle, třináctimetrovému žulovému pomníku vojevůdce, až k místu údajného Žižkova narození, což je dnes prostý pamětní kámen. Dále vede stezka poklidným lesem kolem starých rybníků s přírodními biotopy charakteristickými pro tuto oblast. Dalším zastavením je Mikšův dvorec a hráz Horního rybníka. Konec naučné stezky je opět na parkovišti před muzeem. Informační panely jsou opatřeny QR kódy, které zájemcům o historii Trocnova a husitství nabízejí řadu dalších multimediálních informací.

Trocnov přežíval v obecném povědomí jako rodiště Jana Žižky v podstatě již od husitských časů a často se stával cílem pěších výprav, což trvá dodnes. V průběhu věků doznávalo toto místo mnoha proměn. V r. 1923 přešlo vlastnictví Trocnova do rukou státu, veřejnosti byl trocnovský areál zpřístupněn v červenci 1960 u příležitosti slavnostního otevření nově rekonstruovaného Žižkova rodiště. V areálu byl v té době dokončen také monumentální, třináct metrů vysoký pomník z bílé liberecké žuly. Dominantu dnešního Trocnova vytvořil sochař Josef Malejovský ve spolupráci s profesorem Adolfem Benšem. Od roku 1978 je Trocnov chráněn jako národní kulturní památka. V roce 2011 převzalo památník do své správy Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích.

Trocnov byl svým rozsahem nevelký, tvořily jej dva svobodné dvorce. Jeden patřil Žižkovo rodičům, druhý jeho strýcům z otcovy strany. Jak bylo známo, Žižka nebyl zrovna příkladným hospodářem. Rodinný statek zdědil kolem roku 1378, ale již v dubnu 1380 ho prodal a nabídl své služby královskému dvoru.

Trocnovské dvorce v průběhu věků poničila třicetiletá válka a musely být zbourány a namísto nich zde byl postaven dvůr nový a větší část plochy Trocnova zalesněna. Až na základě archeologických výzkumů ve 20. století byly odkryty oba původní dvorce, z nichž ten, co patřil Žižkovo strýci, je dnes známý jako Mikšův dvorec.

Slavného vojevůdce připomíná v Trocnově i pamětní kámen, který nechal zbudovat v roce 1908 majitel trocnovského pozemku Adolf Josef Schwarzenberg jako označení Žižkova narození. Na tomto místě kdysi stával starý dub, pod jehož kmenem měla podle pověsti malého Jana porodit jeho matka. Tento dub se stal objektem lidové úcty k jednookému válečníkovi. Později byl však kvůli nevoli probošta augustiniánského kláštera Konráda Fischera dub poražen a opodál jeho pařezu vyrostla zděná kaplička. Kvůli vichřici v roce 1867 se ovšem zřítila a tak dnes na tomto místě stojí prostý pomník složený z několika balvanů a s pozlaceným nápisem „Zde se narodil Jan Žižka z Trocnova“.

Dnes (Úterý)

Zítra (Středa)

Jak se k nám dostanete?

19.3.2024