Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Podcasty

Zvuk času

Slyšeli jste někdy o vodních hodinách? Víte, co to jsou hodiny mysteriózní, vějířové nebo lístkové? Umíte si představit, jak měří čas želva? Vydejte se s námi na cestu časem! Výstava ze soukromé sbírky p. Petra Hadravy a ze sbírky Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, kterou můžete navštívit už jen do 5. února 2023, představuje hodiny a hodinky z období od 16. do 19. století. Projekt je oficiálně zaštiťován a spolufinancován Ministerstvem kultury v rámci programu Podpora expozičních a výstavních projektů.

Autorka podcastu: Hana Soukupová
Hosté: Petr Hadrava a Eva Hyndráková
Sledujte www.muzeumcb.cz, Facebook a Instagram Jihočeského muzea.

 

 Vánoční výstava - Andělský zpěv slyšeli, do Betléma běželi

Při našem minulém setkání s etnografem Václavem Holasem jsme si slíbili, že se ještě jednou vydáme za vánoční náladou na výstavu, která potrvá v Jihočeském muzeu až do 2. ledna nového roku. Ten už ostatně klepe na dveře. A my si taky zaklepeme, pro změnu na kurník, abychom učinili zadost jednomu starému lidovému zvyku, a to se budete divit, co se pak stane. Pustíme si také veliký mechanický betlém, povíme si něco o sváteční kuchyni a také o tuhých zimách, které už dneska bývají jen výjimečně.
 

Autorka podcastu: Hana Soukupová

Host: etnograf Jihočeského muzea a autor výstavy Václav Holas
Sledujte www.muzeumcb.cz, Facebook a Instagram Jihočeského muzea.

 

Vánoce za dob našich předků


Vydejte se s námi na cestu adventním časem a objevte, jak vánoční svátky trávili hlavně lidé na venkově. Dozvíte se spoustu zajímavostí o zvykosloví, tradicích nebo o předmětech, které už většinou najdeme jen zapomenuté na starých půdách… Vánoční výstava „Andělský zpěv slyšeli, do Betléma běželi“ je v Jihočeském muzeu přístupná až do 2. ledna 2023. Doporučujeme navštívit i bohatý doprovodný program – např. ukázky lidových tvůrců přímo ve výstavním sále nebo tradiční zpívání vánočních koled na schodech muzea.


Host: etnograf Jihočeského muzea a autor výstavy Václav Holas
Autorka podcastu: Hana Soukupová
Sledujte www.muzeumcb.cz, Facebook a Instagram Jihočeského muzea.

 

 

 Archeologické výzkumy a stavba jihočeských dálnic

Plavské mohyly, příběh Eliášovy štoly, nečekané nálezy v místech pravěkých sídlišť i některé archeologické záhady –  o tom všem bude mluvit archeolog Ondřej Chvojka  v novém podcastu Jihočeského muzea o výzkumech spojených se stavbou jihočeských dálnic.

 

Host podcastu: archeolog Jihočeského muzea v Českých Budějovicích Ondřej Chvojka

 

 

Historie tvrze Žumberka a okolí, Skleněný poklad a Osobnosti Novohradska

Nová stálá expozice na pobočce Jihočeského muzea - tvrzi Žumberk u Nových Hradů představuje ve třech jejích částech historii tvrze a jejího blízkého okolí, významný regionální fenomén novohradského a šumavského sklářství, historické a kulturní pamětihodnosti i významné české a přeshraniční osobnosti, které v regionu působily, nebo zde měly své kořeny.

 

 

Hosté podcastu: kastelán tvrze Roman Josefík, kurátorka uměleckoprůmyslové sbírky Jihočeského muzea Hana Cukrová a kurátor historických knižních sbírek Jihočeského muzea Lukáš Pelikán

 

 

Povodně v Českých Budějovicích

V letošním roce uplynulo 20 let od povodní v roce 2002. Pojďme si společně připomenout, jak to tenkrát vypadalo. Autorem projektu Povodně v Českých Budějovicích je Milan Binder, který výstavu realizoval ve spolupráci s Jihočeským muzeem. Výstava je přístupná široké veřejnosti už jen do 31. 8. 2022 na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích a před vybranými budovami ve městě.

 

 

Hosté podcastu: fotograf a vydavatel Milan Binder a historik Jihočeského muzea Leoš Nikrmajer

Autoři podcastu: Hana a Libor Soukupovi

 

 

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Neděle)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pondělí)

zavřeno

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova