Vzpomínka na Karla Pletzera (* 7. 6. 1922 České Budějovice, † 12. 7. 2002 tamtéž)

V červnu a červenci tohoto roku si Jihočeské muzeum připomíná dvě důležitá výročí. Dne 7. června uplyne 100 let od narození a 12. července 20 let od úmrtí významného muzejního pracovníka a historika PhDr. Karla Pletzera, CSc.

Snímek z pracovny a portrét publikovány s laskavým svolením Mgr. Aleny Böhmové, dcery.

Ostatní fotografie pocházejí ze sbírek Jihočeského muzea.

Po studiích na Reálném gymnáziu v Českých Budějovicích pokračoval studiem historie a českého jazyka na Filosofické fakultě Karlovy univerzity v Praze. V roce 1970 obhájil dizertační práci na téma České Budějovice v období 1453–1526.

Do tehdejšího Městského muzea v Českých Budějovicích nastoupil v roce 1948. O čtyři roky později se stal jeho ředitelem. V březnu 1959 byl jedním ze zakládajících členů dodnes fungujícího Historického klubu a podpořil návrh na vydávání časopisu Výběr. Poté, co byl v období normalizace funkce ředitele muzea zbaven, pracoval jako vedoucí oddělení historie a posléze byl z politických důvodů přinucen z muzea odejít. Pracoval v nakladatelství Růže a Státní vědecké knihovně. V roce 1990 se do muzea vrátil a pracoval zde až do své smrti v roce 2002.

Je autorem více než 650 článků zpravidla se zaměřením na jeho rodné České Budějovice, psal turistické průvodce a do Encyklopedie Českých Budějovic zpracoval 210 hesel. Krátce před svou smrtí vydal dvě knihy věnované českobudějovickým fotoateliérům a starým pohlednicím Českobudějovicka.

PhDr. Karel Pletzer, CSc. s fotografem Ottou Seppem a výtvarnicí muzea Kamilou Koubovou při instalaci výstavy o českobudějovických fotoateliérech v roce 1997

Slavnostní večer k 80. narozeninám Dr. Karla Pletzera v roce 2002

Zleva: Mgr. Alena Volná, PhDr. Karel Pletzer, doc. Robert Sak, Mgr. Pavel Šafr

PhDr. Karel Pletzer, CSc. během slavnostního večera k jeho 80. narozeninám v roce 2002