Stálá expozice

Navštivte násPobočkyPamátník Jana Žižky z TrocnovaStálá expozice

Stálá expozice

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích připravilo v Muzeu Památníku Jana Žižky z Trocnova zcela novou stálou expozici věnovanou Janu Žižkovi a husitství. Expozice návštěvníkům nabízí nový historický pohled na Jana Žižku, kterému válečnický um zajistil jedinečné místo v galerii největších světových vojevůdců. Výstava zahrnuje i nejnovější výsledky domácího i zahraničního bádání. Novinkou je také nová naučně vzdělávací stezka mapující významné milníky husitství, která je v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova celoročně volně přístupná veřejnosti.

Stálá expozice zahrnuje celkem pět místností s šesti informačními kiosky s edukativními programy a interaktivními hrami vztahujícími se k danému období. Návštěvníci se postupně seznámí se slavným vojevůdcem, husitstvím i rozvíjením žižkovské tradice v Trocnově.

První místnost je věnována Janu Žižkovi a jeho trocnovskému rodišti. Na první pohled jistě zaujme velká kamenná křtitelnice z kostela sv. Martina ve Střížově, kde byl malý Jan podle místního podání pokřtěn. V rámci expozice byl na základě archeologických výzkumů vypracován také malý model trocnovského dvorce, který přibližuje podobu obydlí mladého Žižky. K vidění je zde i mnoho dobových předmětů, ať už se jedná o středověké zemědělské nástroje či různé nádoby běžně užívané i na Trocnově, mince z doby vlády Václava IV. apod.

Expozice pokračuje interaktivní částí, ve které může návštěvník zhlédnout sekvenci z filmu Jan Žižka od Otakara Vávry z roku 1955, složit si klasické či interaktivní puzzle, nebo si zahrát na historika a zkoumat písemné listiny.

Ve třetí části expozice se blíže seznámíte s vojenskou taktikou husitů, jejich výstrojí i výzbrojí. Z nejznámějších zbraní zde mohou návštěvníci vidět např. sudlici, různé druhy palcátů a bijáků, řemdich, bojový cep či hákovnici. Zajímavý je jistě i model obléhací zbraně, tzv. trebuchetu, jehož využití ukazuje i názorné video na interaktivním panelu. Další videa představují např. kování hlavně k husitské píšťale či hrotu šípu. Mezi nejzajímavější exponáty patří určitě rekonstrukce tzv. Čáslavské kalvy (svrchní část lebky), která je řadou expertů považována za pravděpodobný kosterní ostatek Jana Žižky. Virtuálně restaurovaná kalva byla pro účely expozice vytištěna na 3D tiskárně. Kromě Čáslavské kalvy je v expozici umístěna také skutečná lebka muže prostřelená šípem z kuše. Tento muž zřejmě zahynul při bojích o královehradecký městský hrad, který v létě 1423 Žižka obléhal. Místnost dále doplňují listiny, dobové kachle či archeologické nálezy z hradu Sion. Malí návštěvníci pak určitě ocení miniaturní model husitské bitvy i s Janem Žižkou za využití vozové hradby.

V dětském koutku malé návštěvníky čeká řada zábavných činností a úkolů. Kromě puzzle, které si mohou nejenom složit, ale splnit k němu i vztahující se úkoly, tu jsou připraveny kvízy a pracovní listy, focení s Janem Žižkou a děti si dokonce vyzkouší kostýmy z doby husitské. I zde je možnost odpočinku při sledování filmové projekce.

Ani v závěrečné části expozice se jistě nebudete nudit. V interaktivním audiovizuálním filmu budete moci sami ovlivnit, jak příběh dopadne a v rámci animované procházky českou historií se děti v doprovodu českého lva a bedlivého oka busty Jana Žižky dozví více o Janu Husovi a o tom, co předcházelo husitské revoluci. Jan Žižka je v této části expozice zpodobněn i v několika krásně zdobených loutkách, vycházkových holích, medailích, sošce, bankovkách či pohledech. Vystaveno je také několik publikací o Žižkovi a husitské tematice.

Válečný kůň je novým exponátem v Památníku Jana Žižky z Trocnova - viz. odkaz: http://www.rozhlas.cz/cb/zpravodajstvi/_zprava/valecny-kun-je-novym-exponatem-v-pamatniku-jana-zizky-z-trocnova--1630806

Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Otevírací
doba
Vstupné

Dnes (Neděle)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Pondělí)

zavřeno

Celá otevírací doba

Jak se k nám dostanete?

Kalendář akcí

Nejbližší akce

23.3.2018

Zdeněk Flídr - Velikonoce v Lužici a pod Lužickými horami

Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1
28.3.2018

Program ÉTA - pozvánka na debatu

Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1