Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

První světová válka - léta zkázy a bolesti

Výstava
Datum konání:
od: 12.11.2017
do: 31.12.2018

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Jihočeský kraj zvou u příležitosti 100. výročí konce 1. světové války a vzniku samostatného československého státu na výstavní projekt "První světová válka - léta zkázy a bolesti", který je instalován na celém druhém podlaží historické budovy Jihočeského muzea. Čtěte dále...

! POZOR !

VÝSTAVA JE PRODLOUŽENA DO 31. PROSINCE 2018.

 

NOVINKA! VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA EXPOZICE

Pro všechny zájemce, kteří si výstavu nemohou z jakýchkoli důvodu prohlédnout osobně, máme zajímavou novinku. Expozici si totiž můžete prohlédnout i formou virtuální reality. Během spuštěného i pozastaveného videa se můžete rozhlížet kolem sebe za pomoci počítačové myši či touchpadu. Video lze i přibližovat a oddalovat. Prohlédnout si jej můžete ZDE.

 


První světová válka je nyní, v době relativní hojnosti a blahobytu, vytěsněna z paměti lidí. Přitom to byl právě tento první globální válečný konflikt, který dal tvář dvacátému století. Milióny mrtvých, milióny zraněných fyzicky i duševně, hlad, bída, pandemie španělské chřipky, zničená města, zhroucené státy. Ale také naděje (bohužel plané) v podobě nových myšlenkových proudů a revolucí. Výstava přibližuje hrůzy války a to nejenom na frontě, kde vojáci prožívali neustále mezní životní okamžiky, ale i v týlu, kdy ženy a děti, rodiny vojáků, byly nuceny strádat v důsledku zhrouceného válečného hospodářství a musely čelit mnoha kritickým situacím.

Výstava si klade za cíl zmapovat první světovou válku s jejími příčinami i důsledky, a to jak pro Českobudějovicko, tak i jihočeský region, Československo, ale i v mezinárodních souvislostech - zejména v česko-rakouských. Na počátku první světové války byla rakousko-uherská monarchie, na jejím konci pak bývalé soustátí, na jehož troskách vznikly následnické státy – mimo jiné Rakousko a Československo. Českému návštěvníkovi se představí i dosud neobvyklý rakouský pohled na konec války, rozpad monarchie a vznik následnických států – a naopak. Stejně tak může být pro rakouské zájemce zajímavý i pohled českých studentů na tuto problematiku.

Na výstavě se podílelo spoluprací a zápůjčkami sbírkových předmětů více jak třicet muzeí a galerií z Čech, dále pak na dvacet soukromých sběratelů a spolupracovníků muzea. Podařilo se dát tedy dohromady vcelku ojedinělý soubor artefaktů, který nás přenese do sto let staré historie.

Na samém počátku expozice návštěvník projde kolem repliky sochy Josefa II., jež zdobila budějovické „Sady“, aby na konci výstavy v sále, který bude vyzdoben slovanskou rudobílou bikolórou, míjel její svalené torzo. Tohoto nelehkého úkolu vyrobit pouze na základě dochovaných fotografií monument Josefa II. se ujala Střední umělecko-průmyslová škola svaté Anežky České v Českém Krumlově.

Návštěvníci však ve výstavních sálech uvidí mnohem více. Základními tematickými okruhy výstavy jsou: začátek války, českobudějovické pluky; vojáci na frontách války – zranění, zákopová válka, lazarety, invalidé, hroby, pomníky; týl a jeho problémy – zhroucení zásobování, hlad, „nouzové“ kuchařské recepty, odvádění nových ročníků na frontu, život ve městě (České Budějovice); československá zahraniční akce, T. G. Masaryk, Maffie, legie, národní, dělnické a socialistické hnutí, osobnosti; odraz války v umění, literatuře, filmu, propagandě; válka jako katalyzátor společenského dění – revoluce v Evropě, rozpad Rakousko-Uherska, vznik následnických států; válečná „statistika“ – mrtví, ranění, španělská chřipka, ale i technický rozvoj atd.

V rámci výstavy je dále připraven propracovaný vzdělávací program „Mizérie velké války“ vhodný zejména pro druhý stupeň základních a všechny ročníky středních škol. Ten návštěvníkům velmi podrobně přiblíží První světovou válku z komplexního pohledu i úzce souvisejícího s Jihočeským krajem. Pro názornost je program doplněn o interaktivní prvky i didaktické pomůcky. Samozřejmostí je i shrnující lístková brožura připravená pro žáky i běžné návštěvníky výstavy. (Poznámka: Na listu č. 14 jsou prohozené fotografie Antonína Švehly a Aloise Rašína. Za vzniklou chybu se tímto omlouváme.)

Během trvání výstavy se chystají i doprovodné akce a přednášky, jež globální válečný konflikt dvacátého století představí ještě podrobněji.

 

OCENĚNÍ V NÁRODNÍ SOUTĚŽI MUZEÍ - GLORIA MUSAEALIS

Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., a Český výbor ICOM, z. s. uspořádali dne 17. května 2018 ve 14:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze (nám. Republiky 1090/5, Praha 1) slavnostní vyhlášení výsledků XVI. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria Musaealis 2017 pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha a primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové.

XVI. ročník soutěže probíhal od 1. ledna 2017 do 28. února 2018 a soutěžilo v něm 62 muzeí a galerií z celé České republiky. Národní soutěž muzeí Gloria musaealis upozorňuje na špičkové výkony muzejních institucí. Každoročně se zvyšující úroveň projektů získala tentokrát konkurenta ve výrazném navýšení počtu přihlášek – do XVI. ročníku se přihlásilo rekordních 99 projektů. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2017 s celkem 43 přihlášenými projekty, následovaná 41 projekty soutěžícími v kategorii Muzejní publikace roku 2017, do kategorie Muzejní počin roku 2017 se pak přihlásilo 15 projektů.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích v letošním ročníku soutěže přihlásilo do kategorie Muzejní výstava roku 2017 právě výstavní projekt První světová válka - léta zkázy a bolesti, který je přístupný veřejnosti od 12. listopadu 2017. Mezi 43 přihlášenými projekty ve zmíněné kategorii se Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích nominovalo mezi 6 nejlepších. V rámci slavnostního ceremoniálu 17.5. 2018 poté získalo Cenu Českého výboru ICOM, která je udělovaná projektům významně přispívajícím k mezinárodní spolupráci, rozvoji edukační činnosti či zpřístupnění kulturního dědictví handicapovaným občanům. Ocenění si osobně převzali vedoucí Odboru kultury a památkové péče KÚ Jihočeského kraje - Mgr. Patrik Červák, ředitel Jihočeského muzea v Českých Budějovicích - Ing. František Štangl a garant výstavního projektu - PhDr. Jiří Petráš.

Porota soutěže ohodnotila projekt První světová válka - léta zkázy a bolesti následovně: "Výstava uchopila téma války s aktuální naléhavostí. Ukázala, za jakých podmínek ze zmaru a zkázy vznikla Československá republika. Skvěle postavená prezentace ukazující projevy a dopady války na Českobudějovicku byla provázena mimořádně propracovaným a působivým programem pro dospívající mládež."

Výstava je přístupná od 12. listopadu 2017 do 31. prosince 2018. Otevírací doba: úterý - neděle, svátky od 9:00 do 17:30. Vstupné: základní - 50 Kč, snížené - 30 Kč, rodinné - 110 Kč.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
20.1.2018

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Úterý)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Středa)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

19.3.2024

Archeologie k počátkům husitství v jižních Čechách (Rudolf Krajíc)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
2.4.2024

Zbraně a zbroj v pozdním středověku (Petr Turya, Guildam Gladiatorum)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova