Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Velikonoční putování (Za velikonočním příběhem po jižních Čechách i po světě)

Výstava
Datum konání:
od: 29.3.2019
do: 24.4.2019

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Nová výstava nabídne návštěvníkům tipy na jarní výlety za velikonočním příběhem. Představíme zajímavá místa v našem regionu, například Římov nebo Křížovou horu nad Českým Krumlovem, a za neobvyklými velikonočními tradicemi se vydáme i do světa. Výstavu doplní ukázky jihočeských malovaných vajec a dětských her. Připraveny jsou také prezentace lidových řemesel přímo ve výstavním sále, Velikonoční den v muzeu, tradiční předení velkopátečních nitek či vzdělávací program pro školy.

VÝSTAVA

"Fotografie a texty doplní i vzácné předměty z daných míst, například původní římovské sousoší, unikátní španělský zázračný kříž  z Křížové hory nebo krásný obraz čestické Kalvárie. Návštěvníci budou mít také možnost prohlédnout si vzácný exponát ze sbírek Jihočeského muzea - plastiku Kristus na oslátku, opatřenou kolečky. Barokní socha Ježíše jedoucího na oslátku byla pohyblivou  součástí procesí na Květnou neděli. Ze současné tvorby představí výstava velké dílo řezbáře Jiřího Bürgera z Nových Homolí, dva metry dlouhou dřevěnou plastiku nazvanou Procesí," přibližuje garantka výstavy a etnografka Jihočeského muzea PhDr. Hana Soukupová.

Za různými podobami Velikonoc se podíváme i do světa. Představíme i některé překvapivé velikonoční zvyky, například vyhazování nádob plných vody z oken na řeckém ostrově Korfu nebo strhující atmosféru velikonočních jízd v Lužici. Vydáme se dokonce i za moře, abychom se seznámili s podivnou krvavou tradicí filipínských dobrovolných ukřižování. Výstavu Velikonoční putování doplní i připomínka jihočeských  lidových zvyků, především zdobení kraslic. Pro děti jsou připraveny ukázky jarních her: kuličky, koulení vajec po hrábích nebo honění káči. Výstavu budou provázet i ukázky lidových řemesel, spojených s Velikonoci a jarním časem. Připraven je rovněž Velikonoční den v muzeu nebo tradiční předení velkopátečních nitek.


DOPROVODNÉ AKCE PRO VEŘEJNOST V RÁMCI VELIKONOČNÍ VÝSTAVY

(leták ke stažení ZDE)

30. 3. (sobota)

  • E. Drančáková - frivolitky
  • R. Vinciková – kraslice (batika)

 2. 4. (úterý)

  • S. Martykánová – kraslice tradičně i netradičně
  • J. Sovová – velikonoční vejce trochu jinak (quilling)

4. 4. (čtvrtek)

  • J. Havlíčková – škrábané kraslice (rejsky )
  • J. Pulcová – velikonoční dekorace ze slámy

6.  4. (sobota) VELIKONOČNÍ DEN V MUZEU (zábavná akce pro celou rodinu s bohatým programem - ukázky lidových řemesel, komentované prohlídky, tvořivé dílny pro děti, pletení pomlázek, velikonoční pečení, kavárna aj.). Akce se koná od 10:00 do 16:00 hodin.

9. 4. (úterý)

  • Stará – kraslice: doudlebské straky, zeláky, velikonoční dekorace z hoblin
  • J. Drhovský - dřevěné hračky, píšťalky

11. 4. (čtvrtek)

  • E. Drančáková - frivolitky
  • R. Vinciková - kynuté pečivo ( jidáše, mětynky a další)

13. 4. (sobota)

  • A. a F. Reindlovi – velikonoční keramika
  • J. Pulcová – velikonoční dekorace ze šustí

16. 4. (úterý)

  • J. Havlíčková - škrábané kraslice (rejsky)
  • M. Šochmanová – kraslice (batika)

18. 4. (čtvrtek)

  • J. Honiss – podmalby na skle
  • H. Salvová – drátovaná vejce

19. 4. (pátek) - TRADIČNÍ PŘEDENÍ VELKOPÁTEČNÍCH NITEK (D. Vařilová, J. Scheinpflugová, J.Sovová a další)


VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ŠKOLY

Interaktivní edukační program doplňující každoroční výstavu k příležitosti jara a Velikonoc. Vhodný pro všechny žáky MŠ, ZŠ i SŠ. Objednávkový formulář zde. Ve spolupráci se Střední odbornou školou veterinární, mechanizační a zahradnickou a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky připravujeme také oblíbené workshopy pro školní skupiny ve dnech 9. – 11. 4. 2019 (pečení jidášů a velikonoční aranžmá).

                                                         

EXPONÁT MĚSÍCE DUBEN - ČERVENÉ SVÁTKY PO JIHOČESKU ANEB MINIPRŮVODCE VELIKONOČNÍ TVORBOU IVANY STARÉ

Ivana Stará z Českých Budějovic se dlouhá léta zabývá vším, co souvisí s lidovými výtvarnými tradicemi jižních Čech. V jejím širokém „repertoáru“ lze najít kombinaci úcty k tvorbě předků s její autorskou osobitostí, fantazií a hravostí ( vlastností pro lidové umění typickou): kouzelné figurky z kukuřičného šustí, půvabné dekorace z loubků, nádherné - pro jihočeskou oblast charakteristické – precizně provedené batikované kraslice, tzv. straky či zeláky. A tradiční zvykoslovné lidové pečivo z kynutého těsta pochopitelně nechybí. Ve všech oblastech činnosti tvůrkyně jsme tak svědky citlivého skloubení poučení se z tradice s vlastním uměleckým citem i zručností a povýšení řemesla na umění. Exponáty si lze prohlédnout ve vitríně na podestě 1. patra v hl. budově muzea.


 

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
20.2.2019

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Úterý)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Středa)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

19.3.2024

Archeologie k počátkům husitství v jižních Čechách (Rudolf Krajíc)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
2.4.2024

Zbraně a zbroj v pozdním středověku (Petr Turya, Guildam Gladiatorum)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova