50 let Mykologického klubu

Spolky a klubyMykologický klubAktuality50 let Mykologického klubu

50 let Mykologického klubu

V letošním roce dovršil Mykologický klub 50 let své existence. Narozeninovým datem je 28. leden, kdy se v budově Jihočeského muzea konala první zakládací schůzka…

Impuls vzešel od dr. Jiřího Brože, pracovníka Krajského ústředí zdravotní výchovy obyvatelstva, který hledal způsob, jak zabránit otravám houbami, jejichž počet v šedesátých letech prudce stoupal. Se založením Mykologického klubu, který by měl na starost preventivní osvětovou činnost, pomáhala jeho kolegyně, Marie Pokorná. Vzala si na starost organizaci zakládajících schůzky a svolání několika následujících. První setkání se konalo v sále přírodovědeckého oddělení Jihočeského muzea, podle pamětníků se jej účastnili J. Brož, M. Pokorná, botanik JčM Milan Rivola, František Tondl z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje, Jiří Kubička, lékař a amatérský mykolog a dále tehdejší zájemci o praktickou mykologii a zakládající členové klubu Jan Bulíř, František Fulín a Bohumil Plánský.

Přes založení na půdě Jihočeského muzea fungoval klub formálně pod záštitou Krajského ústředí zdravotnické výchovy obyvatelstva. To se však neosvědčilo, chyběly především stálé prostory, které poskytl o rok později nově vzniklý Dům kultury ROH, kde klub fungoval až do přesunu pod Jihočeské muzeum, kde existuje dodnes.

Mykologický klub
28.1.2016