Historie časopisu

Jihočeské muzeumEdiční a publikační činnostJihočeský sborník historickýHistorie časopisu

Historie časopisu

Jihočeský sborník historický je nejstarší vědecký odborný historický časopis vycházející v jižních Čechách. Začal vycházet již v roce 1928 jako čtvrtletník a jeho vydavatelem byla Jihočeská společnost pro zachování husitských památek v Táboře. Od roku 1941 až do konce druhé světové války bylo vydávání úředně přerušeno. V roce 1953 převzala Jihočeský sborník historický Okresní osvětová beseda v Táboře. Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích se stalo vydavatelem v roce 1955. Jihočeský sborník historický si drží stabilně vysokou odbornou úroveň, je vysoce hodnocen našimi i zahraničními odborníky. Od roku 1994 vychází jednou ročně v rozšířeném rozsahu.

Struktura JSH:
Studie
Materiály
Recenze
Anotace
Zprávy

Průměrný počet stran JSH je v posledních letech cca 300. Z tohoto počtu je věnováno cca 250 stran vědeckým statím, zbytek pak recenzím, anotacím a zprávám a jiným nerecenzovaným sdělením (jubilea, úmrtí apod.).

Pravidelným odběratelem sborníku jsou odborné instituce v jižních Čechách, České republice, Rakousku a Německu (knihovny, ústavy AV ČR, univerzity, ústavy památkové péče apod.), dále pak i některé střední školy.

JSH má i  odběratele z řad fyzických osob – profesionálních historiků, stejně tak i zájemců o historii z řad veřejnosti.

JSH je rovněž předmětem národní i mezinárodní oborové výměny publikací.

Žádosti o výměnu vyřizuje knihovna Jihočeského muzea.

Dnes (Pondělí)

Zítra (Úterý)