Kniha Rožmberská hrobka zvítězila v soutěži Šumava Litera

V sobotu 18. 11. 2023 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. V kategorii Populárně naučné publikace vybrala odborná porota jako vítěze knihu „Rožmberská hrobka – Příběh hledání“, která získala Cenu Johanna Steinbrenera. Publikaci vydal v listopadu 2022 geofyzik Jiří Šindelář a kolektiv společně s Jihočeským krajem a Jihočeským muzeem.

Publikace shrnuje mnohaletý výzkum nepřístupné hrobky Rožmberků ve Vyšším Brodě. V autorském kolektivu je, vedle řady odborníků z nejrůznějších oborů a institucí i archeoložka Jihočeského muzea Zuzana Thomová. „Byla tím oceněna práce na výjimečné knize ale i na výsledcích mnohaleté odborné spolupráce s kolegy v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích,“ uvedl Jiří Šindelář.

Kniha seznamuje čtenáře s tím, jak byla nejhledanější hrobka v České republice objevena a co bylo uvnitř pro člověka nepřístupné podzemní místnosti nalezeno. Seznamuje s výsledky zkoumání výjimečného středověkého prostoru, který byl znepřístupněn a tím vlastně i zakonzervován na počátku 17. století. Bohaté obrazové přílohy představují úchvatné umělecké řemeslo v podobě výzdoby cínového sarkofágu Petra Voka z Rožmberka i skutečného rožmberského zlata, které se podařilo v hrobce najít.

Interaktivní přílohy pak umožňují každému čtenáři navázat na práci výzkumného týmu a dále bádat v rožmberské historii. Mohou tak hledat odpovědi na historické otázky a nejasnosti v místě, kde sní svůj věčný sen celá řada významných osobností, jež psaly historii naší země a formovaly náš národ.

Autoři: Jiří Šindelář

Spoluautoři: Jan Frolík, Martin Frouz, Anna Kubíková, Zuzana Thomová, Josef Unger

Na projektu spolupracovali: Naše historie z. s., Geo-cz s. r. o., Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Cisterciácké opatství Vyšší Brod, Správa jeskyní České republiky, Státní oblastní archiv v Třeboni, Jihočeský kraj, Ministerstvo kultury České republiky, Vojenský a špitální řád sv. Lazara Jeruzalémského, Wienerberger s.r.o.

Kompletní výsledky IX. ročníku festivalu Šumava Litera najdete zde.

Zdroj fotografií: Šumava Litera, Radek Gális, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

21.11.2023

Dnes (Neděle)