Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Kniha Rožmberská hrobka zvítězila v soutěži Šumava Litera

V sobotu 18. 11. 2023 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. V kategorii Populárně naučné publikace vybrala odborná porota jako vítěze knihu „Rožmberská hrobka – Příběh hledání“, která získala Cenu Johanna Steinbrenera. Publikaci vydal v listopadu 2022 geofyzik Jiří Šindelář a kolektiv společně s Jihočeským krajem a Jihočeským muzeem.

Publikace shrnuje mnohaletý výzkum nepřístupné hrobky Rožmberků ve Vyšším Brodě. V autorském kolektivu je, vedle řady odborníků z nejrůznějších oborů a institucí i archeoložka Jihočeského muzea Zuzana Thomová. „Byla tím oceněna práce na výjimečné knize ale i na výsledcích mnohaleté odborné spolupráce s kolegy v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích,“ uvedl Jiří Šindelář.

Kniha seznamuje čtenáře s tím, jak byla nejhledanější hrobka v České republice objevena a co bylo uvnitř pro člověka nepřístupné podzemní místnosti nalezeno. Seznamuje s výsledky zkoumání výjimečného středověkého prostoru, který byl znepřístupněn a tím vlastně i zakonzervován na počátku 17. století. Bohaté obrazové přílohy představují úchvatné umělecké řemeslo v podobě výzdoby cínového sarkofágu Petra Voka z Rožmberka i skutečného rožmberského zlata, které se podařilo v hrobce najít.

Interaktivní přílohy pak umožňují každému čtenáři navázat na práci výzkumného týmu a dále bádat v rožmberské historii. Mohou tak hledat odpovědi na historické otázky a nejasnosti v místě, kde sní svůj věčný sen celá řada významných osobností, jež psaly historii naší země a formovaly náš národ.

Autoři: Jiří Šindelář

Spoluautoři: Jan Frolík, Martin Frouz, Anna Kubíková, Zuzana Thomová, Josef Unger

Na projektu spolupracovali: Naše historie z. s., Geo-cz s. r. o., Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Cisterciácké opatství Vyšší Brod, Správa jeskyní České republiky, Státní oblastní archiv v Třeboni, Jihočeský kraj, Ministerstvo kultury České republiky, Vojenský a špitální řád sv. Lazara Jeruzalémského, Wienerberger s.r.o.


Kompletní výsledky IX. ročníku festivalu Šumava Litera najdete zde.

Zdroj fotografií: Šumava Litera, Radek Gális, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Aktuálně
Datum zveřejnění:
21.11.2023

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

16.4.2024

Obraz Jana Žižky v jihočeských pověstech (Jan Šimánek)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
20.4.2024

Mezinárodní den památek 2024

České Budějovice
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova