Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Restaurování střevíčků a slunečníku z 19. století

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích má svou konzervátorskou dílnu, jejíž pracovníci zajišťují odbornou péči a ochranu sbírkových předmětů. Ve spolupráci s kurátory sbírek navrhují vhodné ošetření předmětů a provádějí potřebné konzervátorské práce. Náročnější opravy, vyžadující restaurátorský zásah, jsou pak zadávány licencovaným restaurátorům. V loňském roce Jihočeské muzeum nechalo zrestaurovat 60 kusů předmětů ze svých sbírek, mezi nimiž byly i dámské hedvábné střevíčky (inv. č. N 5744) a hedvábný černý krajkový slunečník (inv. č. N 5986) z 19. století.


Dámské střevíčky uložené ve sbírkách Jihočeského muzea jsou vyrobeny z krémového atlasového hedvábí. Tvarovaná podešev je z hladké kůže, dřevěný podpatek je potažen hedvábím a podražen kůží. Stélka střevíců je zhotovena z jemné bílé kozinky. Na nártu jsou přišity ozdobné aplikace z látkových květů, nad nimi je našita mašle z krémové atlasové stuhy s krajkou. Boty se zavazují kolem kotníků dvěma hedvábnými stuhami. Jejich stav – prodřená tkanina, rozvolněná vazba hedvábné stužky po obvodu a chybějící látkové květy u jedné ozdoby – vyžadoval restaurátorský zásah, který realizovala Ing. Hana Štouračová.

K nezbytným doplňkům každé dámy patřil, spolu s rukavičkami, kloboukem a punčochami, od jara do podzimu také slunečník. Restaurovaný slunečník z jemné hedvábné tkaniny je v celé ploše překrytý černou strojovou krajkou s rostlinnými motivy, jejíž okraje tvoří volán. Hůlka slunečníku je dřevěná, s navázanou černou ozdobnou mašlí, a na jejím konci je kovové zahnuté držadlo s tordováním. Krajka slunečníku byla značně zteřelá, s několika většími a množstvím menších trhlin; ozdobná mašle na několika místech prodřená, část zcela chyběla. Restaurování slunečníku provedla Ing. Romana Kloudová.

Při restaurování byl nejprve detailně popsán a vyfotografován původní stav, potom byly odebrány vzorky na provedení mikroskopické analýzy, rozborů použitých materiálů a zkoušky stálobarevnosti. Následně byly střevíčky i slunečník mechanicky (odsátím prachu přes jemnou síťku) i chemicky šetrně očištěny a barveny. Nakonec byly doplněny chybějící části – u střevíčků byla poškozená místa podložena hedvábím a vyrobeny nové květy z bílého a žlutého plátna. U slunečníku pak byla doplněna chybějící krajka pomocí jemného šití hedvábnými nitěmi.


Restaurované střevíčky i slunečník si můžete prohlédnout na výstavě K zábavě i k odpočinku. Volný čas ženy v 19. století v hlavní budově Jihočeského muzea až do 9. ledna 2022.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
9.8.2021

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Úterý)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Středa)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

24.5.2024

MUZEJNÍ NOC 2024

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
24.5.2024

"Druhý" život Jana Žižky

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
31.5.2024

Trocnovské slavnosti 2024 (Na správné adrese)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova