Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Archeologie k počátkům husitství v jižních Čechách (Rudolf Krajíc)

Datum konání:
19.3.2024 16:30

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)

Srdečně vás zveme na první akci z cyklu přednášek, které se konají v rámci projektu "Jan Žižka na jihu Čech 600 let" (program "Kulturní aktivity na podporu připomínky 600. výročí úmrtí husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova").


UDÁLOST NA FACEBOOKU


Kozí hrádek – Sezimovo Ústí – Tábor. Archeologie k počátkům husitství v jižních Čechách (přednášející: prof. PhDr. Rudolf Krajíc, CSc., FF JČU)

Pobyt Mistra Jana Husa na dnešním Táborsku a následný vliv jeho kázání na obyvatele v okolí hradu Kozí, ve městě Sezimově Ústí i na nedalekých vesnicích měly významný podíl na založení husitského Tábora v roce 1420. Vedle písemných pramenů podávají o životě v předhusitském a husitském období v tomto mikroregionu nové poznatky také archeologické výzkumy.

Přednáška pojednává o tom, jak na základě výpovědi hmotných pramenů vypadal hrad Kozí v době Husova pobytu; jak se žilo ve městě, které bylo přímým předchůdcem husitského Tábora, tedy v Sezimově Ústí, jež bylo díky svým dramatickým středověkým dějinám a množství archeologických nálezů označováno jako „České Pompeje“; jak vypadal život v okolních vesnicích, odkud v r. 1420 odešli mnozí obyvatelé do Tábora, a jak vypadalo toto nově založené husitské centrum – Hradiště hory Tábor – těsně po svém založení.


Plné vstupné: 20 Kč, snížené: 10 Kč. Vstupenky na přednášku nelze předem rezervovat, v prodeji jsou v den konání na recepci hl. budovy muzea. Kapacita: max. 80 osob.

Přehled dalších akcí a přednášek v rámci projektu najdete zde.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
5.3.2024

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pátek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Sobota)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

20.4.2024

Mezinárodní den památek 2024

České Budějovice
25.4.2024

Edukační dílny (Jan Žižka na jihu Čech 600 let) - Diadém, růženec

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova