Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Den válečných veteránů: Jak žijí naši hrdinové, je na nás.

nepřehlédněte
Datum konání:
od: 1.11.2022
do: 30.11.2022

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)

Na stovkách míst po celém Česku bude možné v listopadu pořídit květ vlčího máku a vyjádřit tak úctu válečným veteránům a dalším hrdinům.

Veřejnou sbírku pořádá již poosmé nezisková organizace Post Bellum při příležitosti Dne válečných veteránů, který se celosvětově slaví 11. listopadu. Podporou sbírky lidé přispějí na přímou pomoc pro hrdiny, kteří se zasloužili o naši svobodu a demokracii, podpoří taky dokumentování jejich příběhů.

Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem Dne válečných veteránů. V průběhu celého listopadu je lidé mohou pořídit na sbírkových místech – v kavárnách, knihovnách, obchodech nebo veřejných institucích, od 7. do 11. listopadu pak i přímo v ulicích měst z rukou dobrovolníků s kasičkami. Sbírku je možné podpořit také online na denveteranu.cz nebo nákupem máků na e-shopu Paměti národa. V krajských městech sbírku doprovodí symbolická maková pole a venkovní výstavy.

Vybrané prostředky ze sbírky poputují na pomoc s každodenními starostmi, kterou poskytuje hrdinům a dalším pamětníkům Centrum pomoci Paměti národa. Část bude využita i na dokumentování a uchování jejich příběhů, kterému se organizace Post Bellum věnuje přes dvacet let v rámci projektu Paměť národa. Její archiv obsahuje více než 13 tisíc pamětnických příběhů veteránů druhé světové války, bývalých politických vězňů, odbojářů, disidentů a mnoha dalších.

Více informací najdete na www.denveteranu.cz.

 
Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
4.11.2022

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

24.5.2024

MUZEJNÍ NOC 2024

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
24.5.2024

"Druhý" život Jana Žižky

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
31.5.2024

Trocnovské slavnosti 2024 (Na správné adrese)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova