Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Předávání ocenění Ministerstva kultury - Artis Bohemiae Amicis

aktuálně
Datum konání:
24.11.2017

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

V pátek 24. listopadu ve 13:00 hodin proběhlo v Barokním sále Jihočeského muzea v Českých Budějovicích slavnostní předávání ocenění Ministerstva kultury - Artis Bohemiae Amicis. Medaili a diplom předal ministr kultury pan Daniel Herman. Oceněným je rakouský občan Franz Badstöber, jenž dlouhodobě spolupracuje s mnoha jihočeskými kulturními institucemi a soustavně představuje a prezentuje českou kulturu Rakušanům. Více informací v pokračování článku.

Spolupráce Franze Badstöbera s českými kulturními subjekty začala již po listopadu 1989, kdy byl Franz Badstöber radním dolnorakouského městečka Weitra odpovědným za kulturu a přeshraniční spolupráci. S potěšením konstatujeme, že spolupráce Města Weitra s Městem Nové Hrady a Mikroregionu Oberlainsitz, kde Weitra byla největší a vůdčí obcí tohoto mikroregionu, s Mikroregionem Sdružení růže, byla v této době díky panu Franzi Badstöberovi nejintenzivnější a nejplodnější. Poté, co pan Badstöber skončil ve funkci radního Města Weitra, spolupráce nadále pokračovala. Pan Badstöber vozil a stále vozí autobusy Rakušanů na festivaly vážné hudby do Jihočeského kraje (například festival Třeboňská nocturna nebo Slavnosti Emy Destinnové). Představuje Rakušanům hudební a divadelní produkci Jihočeské filharmonie a Jihočeského divadla a snaží se tímto způsobem prezentovat českou a jihočeskou kulturu v celé její rozmanitosti. Tím však výčet jeho zásluh zdaleka nekončí. Pan Badstöber je mimo jiné i sběratelem archiválií, historických map a dalších historických artefaktů a opakovaně, z vlastní iniciativy a bezplatně zapůjčuje tyto předměty do výstav a stálých expozic muzeí a galerií zřizovaných Jihočeským krajem. Pan Badstöber byl tedy na ceremoniálu v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích oceněn za dlouholetou práci pro českou kulturu a její prezentaci v sousedním Rakousku.

Česko-rakouské vztahy nebyly nikdy na tak dobré úrovni, jako v současné době. Dokázali jsme překonat to, co nás rozdělovalo v minulosti a hledáme společné cesty pro přátelské soužití v rámci Evropské unie. Je to také zásluhou celoživotní práce pana Badstöbera, “ uvedl ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje Milan Kučera.

Cena Artis Bohemiae Amicis se uděluje od roku 2000 fyzickým i právnickým osobám, které cílevědomě přispěly nebo přispívají k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. Autorem výtvarného návrhu medaile, v podobě, již má od roku 2010, je Adam Kovalčík. Mezi její držitele patří například cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, hudební skladatel Ennio Morricone nebo sběratelka umění Meda Mládková.

Fotografie: Mgr. Radek Šíma (KÚ Jihočeského kraje)

Tiskový kontakt: Mgr. Tomáš Svoboda - Programové a propagační oddělení Jihočeského muzea v Českých Budějovicích: tel.: 775 543 575 / 391 001 519 / marketing@muzeumcb.cz

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
24.11.2017

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Středa)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Čtvrtek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

9.10.2023

Výstava hub (KONÁNÍ POTVRZENO!)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova