Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Předávání ocenění Ministerstva kultury - Artis Bohemiae Amicis

aktuálně
Datum konání:
24.11.2017

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

V pátek 24. listopadu ve 13:00 hodin proběhlo v Barokním sále Jihočeského muzea v Českých Budějovicích slavnostní předávání ocenění Ministerstva kultury - Artis Bohemiae Amicis. Medaili a diplom předal ministr kultury pan Daniel Herman. Oceněným je rakouský občan Franz Badstöber, jenž dlouhodobě spolupracuje s mnoha jihočeskými kulturními institucemi a soustavně představuje a prezentuje českou kulturu Rakušanům. Více informací v pokračování článku.

Spolupráce Franze Badstöbera s českými kulturními subjekty začala již po listopadu 1989, kdy byl Franz Badstöber radním dolnorakouského městečka Weitra odpovědným za kulturu a přeshraniční spolupráci. S potěšením konstatujeme, že spolupráce Města Weitra s Městem Nové Hrady a Mikroregionu Oberlainsitz, kde Weitra byla největší a vůdčí obcí tohoto mikroregionu, s Mikroregionem Sdružení růže, byla v této době díky panu Franzi Badstöberovi nejintenzivnější a nejplodnější. Poté, co pan Badstöber skončil ve funkci radního Města Weitra, spolupráce nadále pokračovala. Pan Badstöber vozil a stále vozí autobusy Rakušanů na festivaly vážné hudby do Jihočeského kraje (například festival Třeboňská nocturna nebo Slavnosti Emy Destinnové). Představuje Rakušanům hudební a divadelní produkci Jihočeské filharmonie a Jihočeského divadla a snaží se tímto způsobem prezentovat českou a jihočeskou kulturu v celé její rozmanitosti. Tím však výčet jeho zásluh zdaleka nekončí. Pan Badstöber je mimo jiné i sběratelem archiválií, historických map a dalších historických artefaktů a opakovaně, z vlastní iniciativy a bezplatně zapůjčuje tyto předměty do výstav a stálých expozic muzeí a galerií zřizovaných Jihočeským krajem. Pan Badstöber byl tedy na ceremoniálu v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích oceněn za dlouholetou práci pro českou kulturu a její prezentaci v sousedním Rakousku.

Česko-rakouské vztahy nebyly nikdy na tak dobré úrovni, jako v současné době. Dokázali jsme překonat to, co nás rozdělovalo v minulosti a hledáme společné cesty pro přátelské soužití v rámci Evropské unie. Je to také zásluhou celoživotní práce pana Badstöbera, “ uvedl ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje Milan Kučera.

Cena Artis Bohemiae Amicis se uděluje od roku 2000 fyzickým i právnickým osobám, které cílevědomě přispěly nebo přispívají k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. Autorem výtvarného návrhu medaile, v podobě, již má od roku 2010, je Adam Kovalčík. Mezi její držitele patří například cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, hudební skladatel Ennio Morricone nebo sběratelka umění Meda Mládková.

Fotografie: Mgr. Radek Šíma (KÚ Jihočeského kraje)

Tiskový kontakt: Mgr. Tomáš Svoboda - Programové a propagační oddělení Jihočeského muzea v Českých Budějovicích: tel.: 775 543 575 / 391 001 519 / marketing@muzeumcb.cz

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
24.11.2017

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova