Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Tradiční masopustní koleda

nepřehlédněte
Datum konání:
28.2.2017 16:00

Místo konání:
Náměstí Přemysla Otakara II. a přilehlé okolí

V úterý dne 28. února 2017 v 16.00 hod. již po sedmadvacáté požádají koledníci primátora města o povolení: “ městem České Budějovice jíti a koledu provozovati“.

Trasa průvodu: Od DK Slavie ulicí Dr. Stejskala na náměstí Př. Otakara II.

Již přes čtvrt století je Statutární město České Budějovice pořadatelem této akce a 13 let je odborným garantem a koordinátorem Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích.

Po slavnostním obřadu – předání glejtu na základě „řádného vysvětlení“ žadatelů o udělení tohoto městského privilegia a vzdání úcty představitelům města zatančením masopustních koleček – se koledníci vydají na svou obchůzku městem.
Českobudějovičtí občané opět budou mít možnost vidět typické jihočeské koledy, jak je ještě mohou znát z terénu: růžičkovou z Doudleb a mečovou v podání mužské i ženské části Jihočeského souboru písní a tanců Úsvit doplněné o hosty koled z Benešova nad Černou a jejich setkání u kašny i koledníky českobudějovických folklórních souborů Furiant a Úsviťáček.

 
V letošním roce dochází k rozšíření nabídky rozloučení se s masopustním obdobím. Od 18.30 do 22.00 hod. si v KD Slavie („Armáďák“) můžete zatančit při dechové hudbě Šumavanka i se pobavit s koledníky a seznámit se s dalšími masopustními zvyky, na jejichž předvedení není při vlastní masopustní koledě dost času ( např. „vysekávání kop“ v podání Doudlebanu či Pochovávání Masopustu benešovských koled…)


I když veškeré dění spojené s masopustními obchůzkami se bude odehrávat ve vnitřním prostoru českobudějovického náměstí a chodnících přilehlých ulic a i když „ o masopustě“ platí jakýsi nepsaný zákon, že „ mnohé jest dovoleno, trpěno a tolerováno“, žádáme řidiče o zvýšenou pozornost a opatrnost při průjezdu centrem města.
Vzhledem, že nedílnou součástí jihočeských masopustů vždy byli a stále jsou dělostřelci a jejich nepřeslechnutelná děla, prosíme diváky i o respektování jejich „ masopustní tradiční“ hlučnosti.
Pro ty, kteří se letos nedostanou mezi své koledující „bratry kamarády“ a nebudou moci na vlastní oči sledovat  „ ke cti“ prováděná kola koledníků a ukázky z doudlebských masopustních zvyků, uvádíme alespoň záznam žádání o povolení koledy.

 

Hejtman doudlebské koledy ( doprovázen Rychtáři ostatních koled ) za všechny koledující zdraví primátora města:

Rychtář:     
Buďte pozdraven, pane starosto!  
 
Starosta:    
Vítám Vás !
                                     
Rychtář:     
Vážený pane starosto obce zdejší, přišli jsme Vás požádat o povolení k provádění masopustní koledy ve Vaší obci a žádáme o laskavou odpověď.

Starosta:    
Vážený pane hejtmane a pane rychtáři, já starosta zdejší počestné obce se vás ptám, odkud přicházíte?

Rychtář:    
Vážený pane starosto, my přicházíme od východu, odkud k nám přišli tři králové.

Starosta:    
Vás, pane hejtmane, se ptám, proč stavíte halapartnu na svoji nohu?

Hejtman:    
Vážený pane starosto, protože já, jako všichni koledníci, nemám nikde domovský právo, proto si stavím halapartnu na svý.

Starosta:    
Vysvětlení od vás mám a povolení vám dávám!( při tom vsune Rychtáři do ferule – nebo podá do ruky – povolení   -   glejt )

text:  „ Udělení koledníkům o masopustním úterý dne 28. února 2006 městem České Budějovice jíti a koledu provozovati “

Rychtář:    
Vážený pane starosto, moc pěkně Vám děkujeme! ( při tom si ovazuje právo červenou pentličkou, na důkaz radosti z povolení si nasadí klobouk, který doposud držel v ruce. Hejtman udělá totéž )

Rychtář „ zavejskne“ , konšel vystřelem dává znamení, že Rychtář převzal povolení koledovat do svého práva. Muzikanti spustí pochod.
Po udělení povolení koledování si primátor i ostatní zástupci města připijí s žadateli na stvrzení uzavřené dohody
a na zdařilý průběh akce.
Jednotlivé koledy dělají kolečka na počest primátora města, organizátorů i ostatních hostů i diváků.

Pořadatel akce:  
Statutární město České Budějovice
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích


Nabidka dalších masopustních průvodů jihopčeského regionu (PDF)

Masopust v Českých Budějovicích - historie (PDF)

 

Kontaktní osoba:
PhDr. Marcela Macková
Datum zveřejnění:
5.2.2017

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pátek)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Sobota)

zavřeno

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

1.5.2021

Řemesla pod Novohradskými horami

Tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny)