Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

TROCNOVSKÉ SLAVNOSTI 2022

akce
Datum konání:
10.9.2022 13:00

Místo konání:
Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a město Borovany Vás zvou na 9. ročník Trocnovských slavností. Tradiční akce pro všechny věkové kategorie se uskuteční v sobotu 10. září 2022 od 13:00 do 18:00 hodin v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany). Vstup je ZDARMA!

KOMPLETNÍ PROGRAM AKCE KE STAŽENÍ

UDÁLOST NA FACEBOOKU

Akce bude zahájena ve 13:00 hodin na louce pod mohylou Jana Žižky. Hned na úvod se můžete těšit na Harcíře z Rokycan - šermířský a divadelní spolek s bohatou historií, působící od roku 1983. Témata pro jejich vystoupení čerpají především z života nižších vrstev lidu středověku i novověku. Pokud si myslíte, že víte o Žižkovi vše, pak Vás spolek přesvědčí o opaku v rámci zábavného vystoupení Jak Žižka o druhé oko přišel. Zjistíte, jaké měl Jan Žižka dětství, jak dospíval a jak bojoval. V průběhu akce vám Harcíři představí i Ztracence - tak se nazývala jednotka lancknechtů, kteří byli nasazováni vždy do prvních linií a s námi se podíváte na jejich výcvik. A pak už se jde do boje! Harcíři naverbují odvážné děti z řad návštěvníků, které rozdělí na dva tábory a v řízené „bitvě“, ve které nehrozí žádné zranění, pak vyhrají jen ti nejlepší!

Co by to bylo za Trocnovské slavnosti bez hudby? Středověká kapela Rebule si pro návštěvníky na akci připravila hned tři vystoupení, během kterých zahrají na historické nástroje a v dobových kostýmech. Poslechnout si můžete písně pijácké, milostné a duchovní ale i středověkou taneční hudbu.

Po celou dobu slavností se můžete těšit na střelbu z luku a kuše pod odborným dohledem zaměstnanců Jihočeského muzea. Dále navštívíte středověký vojenský tábor, kde lze obdivovat historické zbraně a zbroj nebo se podíváte na ukázky středověké polní kuchyně. To vše v podání Fedrfechtýřů - skupiny nejen historického šermu.

Interaktivní ukázky historických dobývacích strojů – katapultu a trebuchetu si připravilo uskupení Lucistnice.cz. U aktivit je nepřetržitě přítomna profesionální kostýmovaná obsluha, která vše vysvětlí, ukáže a zodpoví i ty nejvšetečnější otázky.

Objevte i čtyři netradiční středověké hry, které přiveze Antonín Plamen Pazdera. Vyzkoušet si u něj můžete jízdu koňokolem, chodochůzi s rozhledem, dobývací žebřík nebo střelbu hliněnou šiškou.

Určitě nevynechejte ani návštěvu řemeslného jarmarku s ukázkami rozličných lidových řemesel: tkaní (Dana Vařilová), keramika a drátování (Ateliér Radost), výroba dřevěných hraček (Jiří Drhovský), výroba textilních hraček (Bohdana Homolková), chainmaille – kroužkování (Andrea Vachová), quilling - papírové filigrány (Jitka Sovová) a papírový pedig (Miluše Heralová).

Během akce můžete navštívit i dvě divadelní představení. Marešova divadelní společnost představí Pohádky z kufru - taškařici plnou veselých písniček a barevných kostýmů. Tušíte, jaká překvapení se ukrývají v čarovném kufru, a která pohádka je vlastně ta nejlepší? Děti se mohou těšit na povídání o tom, jak se tahá veliká řepa, co musela udělat slepička, aby zachránila svého kohoutka, jak dopadnul zatoulaný koblížek nebo jak kůzlátka vyzrála nad vlkem. Divadlo Studna si pak připravilo představení Princ Jaromil. Doznívá flašinet, oponka se otevírá a lipoví umělci rozehrávají jarmareční příběh o princi, jemuž ke štěstí pomůže moudrost potulných komediantů.

Pro dětské návštěvníky je dále připraveno malování barvami na obličej od Gabriely Chvojkové, u zaměstnanců Jihočeského muzea si můžete vyrobit vlastní odznak (placku) nebo využijte Luďkovu Hračkolnu – hernu s dřevěnými hračkami Luďka Fialy.

Tradičním lákadlem Trocnovských slavností je návštěva českého historika Petra Čorneje. Nositel státního vyznamenání (Medaile za zásluhy) či držitel ceny Magnesia Litera 2020 v kategorii Kniha roku („Jan Žižka. Život a doba husitského válečníka“) povede komentovanou prohlídku interaktivní expozice o Janu Žižkovi a husitství v muzejní budově a zodpoví dotazy zvídavých návštěvníků. Upozorňujeme, že kapacita komentované prohlídky je omezena a místa nelze předem rezervovat. Expozice bude přístupná po celou dobu akce zdarma.

V rámci akce dále můžete na recepci muzejní budovy zakoupit knihu spisovatele Otomara Dvořáka „Jan Žižka z Trocnova - světla a stíny hejtmanovy životní cesty“. Autor publikace bude přítomen po celou dobu akce u muzejní budovy, kde s ním můžete debatovat, získat podpis nebo se s ním vyfotit.

Navštivte i venkovní naučnou stezku kolem trocnovského areálu, která mapuje významné milníky husitství. Pracovní listy jsou k vyzvednutí na recepci muzea. Můžete se také podívat, jak aktuálně probíhá stavba připravovaného Archeoskanzenu Trocnov, který modeluje výsek zástavby středověké vesnice a který bude prezentovat stavby a život v období konce 14. století. Přístup bude umožněn pouze v blízkém okolí stavby, ne však přímo v areálu ani v interiérech Archeoskanzenu.

Po celou dobu trvání akce je pro návštěvníky zajištěn prodej občerstvení, zdravotnická služba a parkování.

Další informace postupně zveřejňujeme i na sociálních sítích (Facebook a Instagram).

Těšíme se na Vás!

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
30.7.2022

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Sobota)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Neděle)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

24.5.2024

MUZEJNÍ NOC 2024

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
24.5.2024

"Druhý" život Jana Žižky

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
31.5.2024

Trocnovské slavnosti 2024 (Na správné adrese)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova