Adventní čas našich předků

ProgramVýstavyAdventní čas našich předků

Adventní čas našich předků

Výstava
Datum konání:
od: 28.11.2015
do: 3.1.2016

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích

Zveme návštěvníky do Jihočeského muzea na prohlídku tradiční vánoční výstavy. Otevřeno máme i na Štědrý den a na Silvestra, a to do 13.00 hodin!

Tradiční etnografická výstava s adventní tematikou zachycuje zvyky a obyčeje v čase adventu. Hlavní téma výstavy je zaměřeno na prezentaci adventních a mikulášských trhů v 1. polovině 20. století. Adventní trhy se konaly všude ve větších městech, ale i v menších obcích a byly na nich k dostání nejrůznější hračky, loutky, betlémy a betlémové figurky, tuzemské a orientální cukrovinky, z nichž některé jsou ve výstavě zastoupeny.
V jihočeské tradici se zachovalo několik typických zvyků, jinde rovněž běžných ještě v 2. polovině 19. století, ale postupně zapomínaných. Patřily sem obchůzky adventních masek, spojovaných se jmény prosincových světic a světců. Adventní čas má tedy několik hlavních postav, z nichž některé dodnes brázdí ulice ve dnech svých pomyslných svátků. Vánoční výstava a její doprovodný program seznámí veřejnost, ale zvláště děti,  
s dějinami a tradičními zvyky spojenými s dobou adventní. Výstava se letos zaměřuje na předvánoční období, konkrétně na průběh adventních a mikulášských trhů. Návštěvníci budou mít možnost přenést se do
1. poloviny 20. století a seznámit se s tím, co si naši rodiče a prarodiče mohli koupit v předvánočním období či s jakými světci a jejich obchůzkami mohli přijít do styku. V rámci výstavy budou probíhat související provodné akce pro školy, seniory a širokou veřejnost. Nedílnou součást doprovodných aktivit, které jsou pro veřejnost připraveny, tvoří divadelní a loutková představení i tvůrčí workshopy (pečení a zdobení), ukázky tvůrců, výtvarné dílny a výtvarný  koutek či komentované prohlídky autorky výstavy. K vytvoření atmosféry klasických českých Vánoc přispěje každoroční koledování na schodech se souborem ÚSVIT.


 

Kontaktní osoba:
Hana Švejkarová
Datum zveřejnění:
24.11.2015

Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Otevírací
doba
Vstupné

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

26.5.2020

Lanna - Monumenty století (výstava projektu Lanna – evropské kulturní cesty)

Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1
19.6.2020

Letní divadlo na Trocnově - 7 žen na krku

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)
24.7.2020

Letní divadlo na Trocnově - Na správné adrese

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)