Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Černý Petr, dětské karty

Výstava
Datum konání:
od: 26.11.2021
do: 18.9.2022

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)

Nechte se provést světem fantazie dětských hracích karet a načerpejte inspiraci pro tmavé zimní dny i slunečná letní odpoledne. Výstavu pořádá Jihočeské muzeum ve spolupráci s Clubem sběratelů hracích karet. Poděkování tak patří všem, kteří nejen v současnosti, ale především v minulosti uchovali staré karty ve stavu, který nám umožňuje je vystavovat a seznamovat s nimi další a další generace.

Výtvarná soutěž "Co mě zaujalo v muzeu", která probíhá v rámci konání výstavy od 1. 1. do 31. 8. 2022 - více informací ZDE.

O tom, jak vznikly hrací karty, bylo publikováno mnoho vědeckých i laických hypotéz. Žádná z nich však nepřináší dost důkazů, aby mohla být považována za tu jedinou správnou. O něco lepší je situace v oblasti karetních her pro děti, i když ani zde není úplně jasno. Historie „dětských“ karetních her není tak dlouhá, jako her pro dospělé – z dobových pramenů je známo, že od počátku 19. století se hrály hry podobné těm dnešním dětským, ale hráli je především dospělí nebo rodiny s dětmi. Ku hraní se používaly standardní (především špádové) karty, v nichž například roli Černého Petra převzala některá z figurálních karet.

V průběhu let se výrobci a vydavatelé karet snažili vymyslet další hry, které by zaujaly nejen děti, ale i dospělé. Koncem 19. století se objevují speciální sady karet s párovými kartami a jednou lichou – klasický Černý Petr. Někteří historici uvádějí, že předobrazem Černého Petra byl skutečné žijící loupežník. K tomu existuje řada legend, více či méně ověřitelných; rozhodující je, že nejstarší karetní sady skutečně obsahují list s takto charakteristickou postavou. Karta Černého Petra zobrazuje nejrůznější náměty: děti, černoušky, zvířátka, kroje, povolání a nástroje k nim patřící, neživé věci, imaginární postavy a další.

Černý Petr, celosvětově známá hra, jíž je věnována polovina naší výstavy, však není jedinou dětskou hrou. Možná ještě rozšířenější a populárnější jsou kvarteta. Ta skýtají prostor nejen pro zábavu, ale v mnoha případech i pro vzdělání a poučení. Řada vydavatelů karet využívá prostor na karetním listu nejen pro obrázek, ale často k němu přidává i podrobnější informace a zajímavosti. Tím se karty stávají i edukačním nástrojem.

Připravte se, rozdáváme!

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
22.10.2021

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

14.9.2024

Dny evropského kulturního dědictví

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
14.9.2024

Masožravky na terase

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
17.9.2024

Čáslavská kalva – lebka Jana Žižky (Zuzana Thomová)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova