Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Exponát měsíce (červenec)

Exponát měsíce
Datum konání:
od: 1.7.2019
do: 31.7.2019

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Krása starých interiérů - Art Deco motivy ze začátku 20. století v interiérech. Muzejní knihovna vybrala ze svého bohatého fondu odborné literatury pro exponát měsíce července 2019 kolekci knih a kreseb ve stylu Art Deco. Knihy byly v nedávném období konzervovány a byla na ně vyhotovena ochranná pouzdra či desky. Obsahují vzory, dekorativní motivy a návrhy vybavení interiérů v tomto velmi elegantním stylu. Vybrané stránky z těchto katalogů představujeme formou velkoformátových koláží. Nechybí ani dobové předměty z uměleckoprůmyslové sbírky Jihočeského muzea.


Co je Art Deco styl?

Art Deco je univerzální dekorativní umělecký styl vycházející z pozdní secese. Jeho vznik je datován do období po první světové válce, kde se stal velmi atraktivní. Vyjadřoval začátek nové éry vzrušení a optimismu v poválečném světě. Během 20. a 30. let 20. století se rychle rozšířil především v Evropě a ve Spojených státech amerických, a to v průmyslu i v řemesle. Nese rysy mnoha směrů, především kubismu, futurismu a secese. Vyznačuje se ornamentální sofistikovaností, elegancí a z pohledu interiérového zařízení především vysokou lesklostí povrchů.

Styl Art Deco byl ihned se svým nástupem aplikován do všech designových sfér – módy, architektury, šperkařství, grafického designu i výtvarného umění, ale především také do interiérového designu a nábytkářství.

Doplňky jsou pro styl Art Deco velmi důležité, neboť cílem byla celková harmonická úprava interiéru do detailů. Typickým doplňkem byla například zrcadla s rámy z niklu, chromu a stříbra, bohatě zdobenými motivy jelenů, pávů, růží či geometrickými liniemi. V pracovnách na stolech nechyběly psací sady se zdobenými stojany na pero a pořadníky na složky a papír. I kliky u dveří měly ladit se zpracováním tepaných svícnů. Podobně je tomu i v případě váz, které naopak měly kopírovat design svítidel. Stojací lampy bývaly většinou vyhotoveny z tepaného železa, chromu či ručně foukaného skla v různých odstínech. Právě nyní jsou znovu aktuální lampy z černého kování i stolní lampičky z niklu s bílým, čirým nebo matným, ale i barevným sklem, opět sázeným do mozaikovitého stínítka.

Art Deco styl si své příznivce tehdy jako nyní podmanil především elegancí linií a tvarů, důrazem na moderní estetiku a moderní pojetí zpracování. Tehdejší průmyslový trend v kombinaci s moderními materiály nyní znovu zažívá svůj velký návrat. Inspiraci můžete najít i ve starších knihách třeba v muzejní knihovně.

 

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
17.6.2019

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Středa)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Čtvrtek)

zavřeno

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

1.5.2021

Řemesla pod Novohradskými horami

Tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny)