Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Exponát měsíce (červenec)

Exponát měsíce
Datum konání:
od: 1.7.2019
do: 31.7.2019

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Krása starých interiérů - Art Deco motivy ze začátku 20. století v interiérech. Muzejní knihovna vybrala ze svého bohatého fondu odborné literatury pro exponát měsíce července 2019 kolekci knih a kreseb ve stylu Art Deco. Knihy byly v nedávném období konzervovány a byla na ně vyhotovena ochranná pouzdra či desky. Obsahují vzory, dekorativní motivy a návrhy vybavení interiérů v tomto velmi elegantním stylu. Vybrané stránky z těchto katalogů představujeme formou velkoformátových koláží. Nechybí ani dobové předměty z uměleckoprůmyslové sbírky Jihočeského muzea.


Co je Art Deco styl?

Art Deco je univerzální dekorativní umělecký styl vycházející z pozdní secese. Jeho vznik je datován do období po první světové válce, kde se stal velmi atraktivní. Vyjadřoval začátek nové éry vzrušení a optimismu v poválečném světě. Během 20. a 30. let 20. století se rychle rozšířil především v Evropě a ve Spojených státech amerických, a to v průmyslu i v řemesle. Nese rysy mnoha směrů, především kubismu, futurismu a secese. Vyznačuje se ornamentální sofistikovaností, elegancí a z pohledu interiérového zařízení především vysokou lesklostí povrchů.

Styl Art Deco byl ihned se svým nástupem aplikován do všech designových sfér – módy, architektury, šperkařství, grafického designu i výtvarného umění, ale především také do interiérového designu a nábytkářství.

Doplňky jsou pro styl Art Deco velmi důležité, neboť cílem byla celková harmonická úprava interiéru do detailů. Typickým doplňkem byla například zrcadla s rámy z niklu, chromu a stříbra, bohatě zdobenými motivy jelenů, pávů, růží či geometrickými liniemi. V pracovnách na stolech nechyběly psací sady se zdobenými stojany na pero a pořadníky na složky a papír. I kliky u dveří měly ladit se zpracováním tepaných svícnů. Podobně je tomu i v případě váz, které naopak měly kopírovat design svítidel. Stojací lampy bývaly většinou vyhotoveny z tepaného železa, chromu či ručně foukaného skla v různých odstínech. Právě nyní jsou znovu aktuální lampy z černého kování i stolní lampičky z niklu s bílým, čirým nebo matným, ale i barevným sklem, opět sázeným do mozaikovitého stínítka.

Art Deco styl si své příznivce tehdy jako nyní podmanil především elegancí linií a tvarů, důrazem na moderní estetiku a moderní pojetí zpracování. Tehdejší průmyslový trend v kombinaci s moderními materiály nyní znovu zažívá svůj velký návrat. Inspiraci můžete najít i ve starších knihách třeba v muzejní knihovně.

 

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
17.6.2019

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Sobota)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Neděle)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

28.6.2024

České Budějovice na náladových fotografiích

Náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice
5.7.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Světáci)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
19.7.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Smím prosit, Dodo?) - NÁHRADNÍ TERMÍN 19. 7. 2024

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova