Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Exponát měsíce prosinec - Výzkum zkřemenělých dřev jižních Čech

Exponát měsíce
Datum konání:
od: 1.12.2021
do: 31.12.2021

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)

Zkřemenělá dřeva patří k nápadným a celkem běžným fosiliím, se kterými se můžeme v oblasti jihočeských pánví setkat. Ovšem z odborného hlediska se donedávna jednalo tak trochu o badatelský oříšek. Určení stáří těchto dřev, tedy z jakého geologického období pocházejí, bylo celkem problematické. Dlouho se předpokládalo, že jsou dřeva nejspíše třetihorního stáří. Po více jak 40 letech tyto zkameněliny opět vzbudily zájem odborníků a nové výzkumy a objevy zásadně přispěly k poznání těchto fosilií.

Jako vůbec první se o výskytu zkřemenělých dřev v jižních Čechách zmiňuje významný český přírodovědec Antonín Frič (1873). Poté se občas v odborné literatuře můžeme něco málo o těchto dřevech dočíst, ale vesměs se jednalo pouze o výčet lokalit. Dlouhá léta se nikdo podrobnému výzkumu těchto dřev nevěnoval.

Určit stáří těchto dřev bylo totiž velice problematické. Dřeva vykazují na svém povrchu charakter po opracování, zjednodušeně můžeme říci, že jsou tzv. omletá. To svědčí o tom, že byla na místa svých běžných výskytů transportována odjinud. To znamená, že místa, ve kterých se dřeva běžně nalézají, nejsou primární sedimenty, ve kterých dřeva zkameněla. Jinými slovy, z tohoto nešlo určit k jakému konkrétnímu souvrství jihočeských pánví zkřemenělá dřeva patří a jak jsou stará.

Existuje ještě jiný způsob, který mohl s určením stáří těchto dřev pomoci, a to je výzkum anatomické stavby dřeva pod mikroskopem a následné taxonomické zařazení ke konkrétnímu rodu či druhu. Toto posléze umožňuje na základě paleobotanických studií přiřadit určený druh ke konkrétní flóře zastoupené v určitém období vývoje života na Zemi.

Poslední anatomické výzkumy dřev naznačovaly, že by se mohlo jednat o listnaté dřeviny z období křídy. Tato teorie se s jistotou potvrdila až v tomto roce, kdy byla zkřemenělá dřeva v podobě velkých kmenů konečně objevena a odborně zdokumentována v primárních sedimentech v klikovském souvrství. Dřeva tedy pocházejí z období svrchní křídy zhruba před 83–90 miliony let.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
2.11.2021

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Středa)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Čtvrtek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

1.12.2023

Adventní čas v Jihočeském muzeu

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova