Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Exponát měsíce (únor)

Datum konání:
od: 1.2.2019
do: 28.2.2019

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Koráli ve sbírkách Jihočeského muzea v Č. Budějovicích - Koráli se většinou dostali do sbírek muzea při jeho vzniku již v 80. letech 19. století. Korál je označení pro některé mořské žahavce z třídy korálnatců (Anthozoa). Je pro ně typické, že zůstávají ve stádiu polypa.

Všech asi 6 000 druhů korálů žije v mořích přisedle, obvykle v koloniích, které mohou tvořit korálové útesy. V tropických oblastech kde se vyskytují jsou korálové útesy domovem mnoha druhů tropických ryb a ostatních mořských tvorů, se kterými tvoří svůj vlastní malý ekosystém.  Mimo to však existují i korálové útesy v i chladných vodách, kde nejsou tak časté. Činností korálů, kteří vylučují uhličitan vápenatý pro tvorbu svých tvrdých vnějších schránek, mohou vznikat v mělkých tropických mořích i korálové ostrovy.

I když se koráli mohou živit planktonem, většinu jejich potravy jim obstarávají symbiotické řasy (zooxantely). Proto většinou rostou v slunných mořích (do 60 m), aby zajistili dostatek světla pro řasy. Někdy je však možné najít zvláštní korály, které nemají endosymbionty a rostou i v hloubce 3 000 m. Na budování korálů a korálových útesů se podílejí zejména šestičetní koráli ze skupiny Hexacorallia. Šestičetní (Hexacorallia) je podtřída žahavců ze skupiny korálnatců čítající přibližně 4000 druhů. Důležitými znaky odlišujícími tuto podtřídu je šestičetná symetrie těla polypů a jejich schopnost vylučovat vápnitou schránku, díky které se mohou stát důležitou součástí korálových útesů a vytvářet životní prostředí pro ostatní organismy tohoto křehkého ekosystému.

Jedním z nejseverněji položených korálových moří na Zemi je Rudé moře. Rozkládá se na ploše 438 000 km2 a vzniklo v době, kdy se Asie oddělila od afrického kontinentu. Jedná se o jedinečný ekosystém, který je hojně vyhledávaný pro své přírodní bohatství a blízkosti Evropy. A právě proto je oblíbeným místem pro milovníky potápění, kteří sem přijíždějí kvůli nádherným korálovým útesům a velkému množství druhů podmořských živočichů, z nichž mnozí se vyskytují jen v oblasti Rudého moře. Celkově se v Rudém moři nachází přes 200 druhů korálů a více než 800 km korálových útesů.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
7.2.2019

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Úterý)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Středa)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova