Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Hokej - budějcký fenomén (90 let ligového klubu) - OTEVŘENO TAKÉ 1. KVĚTNA 2019

Výstava
Datum konání:
od: 21.12.2018
do: 30.4.2019

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Jedinečná výstava pro všechny Budějčáky, hokejové příznivce a hlavně fanoušky klubu ČEZ Motor České Budějovice! Expozice vznikla u příležitosti 90. výročí založení klubu a připomíná aktéry a významné okamžiky budějckého hokejového fenoménu od samotných počátků až po současnost. Čtěte dále...

VÝSTAVA BUDE OPROTI PŮVODNÍMU PLÁNU OTEVŘENA I VE STŘEDU 1. KVĚTNA 2019 (OD 9:00 DO 17:30 HOD.)!


ODKAZ NA FACEBOOK UDÁLOST

VIDEOUPOUTÁVKA

 

Hokejový klub, který se zrodil v Českých Budějovicích počátkem roku 1928 pod názvem AC Stadion, zaznamenal v devadesátileté historii několik přejmenování a doputoval k současnému Motoru. V jeho řadách vyrůstali budoucí členové národního mužstva a mistři světa. Nejeden z nich uspěl v zámořské NHL či nadnárodní evropsko-asijské KHL. Vedle průvodních textů, které návštěvníkům představí zajímavosti a statistiky z historie klubu po jednotlivých dekádách, budou na výstavě k vidění unikátní dobové fotografie, filmové materiály, historická i aktuální výstroj a výzbroj hokejistů, cenné trofeje, plakáty a mnoho dalšího.

Je nám ctí, že záštitu nad výstavním projektem převzal Český hokej a prezident ČH JUDr. Tomáš Král a děkujeme rovněž ČEZ Motor České Budějovice za skvělou spolupráci během realizace výstavy a všem ochotným zapůjčitelům!

Expozice bude zpřístupněna 21. prosince 2018 a potrvá do 30. dubna 2019. Vhodná je i pro děti. Sledujte pravidelně náš Facebook, Instagram a web pro další informace. Budeme také rádi za sdílení události na Facebooku a hashtagu #muzeumnaledu. Objevte spolu s námi devadesátiletou historii klubu - pouze v Jihočeském muzeu! (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice, vchod ze Senovážného náměstí).

 

EXPONÁTY VE VÝSTAVĚ

  • Návštěvníci uvidí součásti výstroje a výzbroje hokejistů – brusle (od nejstarších kolumbusek na klíček z 30. let), hokejky (kuriozitou je prototyp hliníkové hole Sulov ze 70. let), dresy a další propriety, unikátem je kompletní hráčská výzbroj z první poloviny 40. let.
  • Expozice rovněž zajímavě ilustruje vývoj ochranných přileb, nechybí brankářské masky, od té původní ze 60. let, která přiléhá k obličeji až k modelům z nedávné doby (včetně masky mistra světa Romana Turka výtvarně doplněné motivy jeho oblíbené skupiny Iron Maiden (maskot Eddie) a originálními podpisy jejích členů.  
  • Dobové fotografie, tiskoviny, plakáty.
  • Ukázky ze soukromých archivů jednotlivých hráčů a unikátní filmové materiály a videa (např. zápasy Harringay Racers vs. Slavoj České Budějovice na zimním stadioně v Č. Budějovicích; Rudá hvězda Brno vs. Slavoj v Č. Budějovicích; hokejová sezóna  u nováčků v Č. Budějovicích - záběry z utkání Slovan Bratislava vs. Motor České Budějovice; první mistrovství světa v hokeji v Praze 1933 na Štvanici a další).
  • Zpestřením výstavy je prezentace sledge hokejového týmu, který v posledních sezonách vystupoval pod hlavičkou Motoru.
  • Samostatnou část tvoří kolekce trofejí a dokumentů spojených s individuálními úspěchy jednotlivých hokejistů na mezinárodní scéně – řada odchovanců a dalších hráčů, kteří prošli budějovickým ligovým klubem, se prosadila v reprezentaci a přivezla medaile ze světových šampionátů a olympiád (mezi exponáty nechybí oficiální bunda české výpravy ze ZOH v Pchjončchangu 2018) nebo se podepsala na úspěších špičkových týmů v prestižních ligách, kterými jsou zámořská NHL nebo evropsko-asijská KHL.
  • Autentická šatna s možností vyzkoušet různé dresy a hokejovou výstroj přímo ve výstavním sále
  • Interaktivní infokiosky, televize aj.

 

KNIHA "ČESKOBUDĚJOVICKÉ ZLATO, STŘÍBRO, BRONZ"

V Jihočeském muzeu se v polovině září 2018 pokřtila nová kniha novináře a hokejového historika Ladislava Lhoty "Českobudějovické zlato, stříbro, bronz", která byla vydána u příležitosti 90. výročí založení hokejového klubu AC Stadion. Akce proběhla za účasti významných představitelů českobudějovického hokeje, kteří se následně do knihy i podepsali. Publikace přináší ucelený pohled na nejúspěšnější sezóny českobudějovického hokeje, ale odhaluje i informace a příběhy, které nejsou tak známé. Kniha je rovněž bohatě doplněna unikátními a dosud nezveřejněnými snímky. Ladislav Lhota historii hokeje ve městě knižně zmapoval už před osmi lety. Teď se zaměřil na medailové úspěchy klubu v nejvyšší domácí soutěži. Kniha je v prodeji na recepci hl. budovy Jihočeského muzea od 21. prosince 2018. Cena: 299 Kč. Pozor - v prodeji pouze omezené množství! Více informací najdete zde a zde.

 

 

NOVINKA - SPECIÁLNÍ BROŽURA K VÝSTAVĚ

POZOR! V prodeji je nyní rovněž speciální brožura k výstavě, která přibližuje jednotlivé dekády historického vývoje klubu od r. 1928 až po současnost. Dozvíte se o dalších zajímavostech, sestavách, umístěních a úspěších a prohlédnout si můžete také unikátní fotografie. Brožura má 33 stran a je v prodeji za 80 Kč pouze na recepci Jihočeského muzea v Českých Budějovicích (Dukelská 1). Využijte jedinečné příležitosti a pořiďte si i tento limitovaný kousek do své hokejové sbírky!

TURISTICKÉ ZBOŽÍ K VÝSTAVĚ

Od 21. 12. 2018 bude na recepci Jihočeského muzea v prodeji limitovaná edice hokejových puků vytvořených speciálně u příležitosti konání výstavy. Puky budou k dispozici po celou dobu trvání výstavy. V prodeji jsou rovněž jedinečné turistické vizitky.

 

SDÍLEJTE SVÉ ZÁŽITKY

Pro malé i velké fanoušky budějckého hokeje, kteří si budou chtít pořídit fotku z výstavy na památku, máme další příjemné novinky - speciální dresy umístěné v modelu šatny přímo ve výstavním sále a fotodesku hráče Motoru v životní velikosti! Své snímky můžete sdílet na sociálních sítích s hashtagy #jihoceskemuzeum a #muzeumnaledu.

 

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY VÝSTAVY

Historii a současné působení ligového hokejového klubu Vám přiblíží skupinové komentované prohlídky (nejen) pro školy s autorem výstavy a hokejovým historikem Ladislavem Lhotou či vedoucím edukačního oddělení Mgr. Lukášem Faktorem. Všechny prohlídky je nutné předem rezervovat na adrese faktor@muzeumcb.cz nebo přes objednávkový formulář na našem webu zde. Podmínkou komentovaných prohlídek pro širokou veřejnost je minimální počet 5 návštěvníků na jeden termín (neplatí pro školy).

 

O HISTORII HOKEJOVÉHO KLUBU

Při svém založení klub navázal na hokejové aktivity nadšených předchůdců, jimž rychlá hra na bruslích učarovala již před první světovou válkou. První zmínka o hokeji ve městě se pojí s letopočtem 1904. Tehdy chystali zápas budějovičtí Němci. Avizovali to v tisku. Ale nevíme, zda opravdu hráli. V sezoně 1911 – 12 již prokazatelně vyvíjel aktivitu Český studentský hockeyový klub, jehož sestavu tvořili sextáni gymnázia. Záhy přibyli další adepti a 12. ledna 1913 sehráli památné utkání, ještě ve stylu bandy se zahnutými holemi a míčkem, ve kterém I. tým Hockeyového kroužku deklasoval II. mužstvo 13:1. Událost považovanou za oficiální hokejovou premiéru v jihočeské metropoli sledovala na Palackého náměstí (za monarchie Kaiser Josef Platz) stovka platících diváků a dalších sedm stovek podupávalo za drátěným plotem obklopujícím polévané kluziště.

O den později, 13. ledna 1913, se Hockeyový kroužek vypravil poprvé za soupeřem. Ve Strakonicích podlehl domácímu celku, nejlepšímu v kraji, 1:10. Turnaj na Munickém rybníku u Hluboké nad Vltavou 23. února 1913 za účasti České sportovní společnosti Praha (s několika reprezentanty a mistry Evropy včetně českobudějovického rodáka Jana Palouše), SK Strakonice a Hockeyového kroužku se těšil podpoře půl druhé tisícovky nadšených fanoušků, kteří přišli po svých z okolí, ale také přicestovali z Českých Budějovic, čímž založili tradici dodnes neodmyslitelných „výjezdů“.

Na svoji dobu nevídané počty diváků lze vnímat jako zrcadlo „budějckého fenoménu“, kterým se stal hokej, brzy po vzniku naší stoleté republiky přeškolený z bandy na „kanadu“. V popularitě jasně přeskočil o něco starší fotbal (současné Dynamo začalo psát své dějiny roku 1900, první míč pod Černou věž přivezl Josef Ašenbryl v roce 1898), považovaný v zemích českých a moravských dlouhodobě za jedničku. Souboji AC Stadionu s čerstvými mistry světa Američany (1:2) na řece za klášterem 27. února 1933 aplaudovalo 4 100 diváků. Zhruba stejný počet lidí byl zvědavý na otevření Zimního stadionu v Háječku 27. října 1946 (AC Stadion – ČSR 2:8). Při utkání domácích s anglickými profíky Harringay Greyhounds (5:5) v lednu 1948 se nacpalo do hlediště osm tisíc přihlížejících. Ligový mač Slavoj – Slovan Bratislava (2:1) 30. listopadu 1960 sledovalo rekordních deset tisíc diváků. V hale zastřešené roku 1966 postupně klesala kapacita hlediště v důsledku stavebních úprav. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let se ustálil počet 7 100 míst, po generální rekonstrukci roku 2002 se snížil na 6 421.

Mnohdy nestačil a stále nestačí enormnímu zájmu fanoušků, kteří v období 2013 až 2018 posunuli Motor do čela všech evropských klubů z druhých nejvyšších soutěží podle průměrné návštěvnosti domácích zápasů. Za dobu své existence vybojoval českobudějovický tým jednou ligové zlato (1951), jednou stříbro (1981), čtyřikrát bronz (1937, 1953, 1995, 2008). Zdatně reprezentoval v mnoha zemích starého kontinentu, zúčastnil se Evropské hokejové ligy 1996 – 97 a Ligy mistrů 2008 – 09.

 

#MUZEUMNALEDU

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
17.10.2018

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

28.6.2024

České Budějovice na náladových fotografiích

Náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice
5.7.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Světáci)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
19.7.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Smím prosit, Dodo?) - NÁHRADNÍ TERMÍN 19. 7. 2024

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova