Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Ing. Tomáš Papoušek – fotografie hub z jižních Čech

Výstava
Datum konání:
od: 27.9.2022
do: 17.11.2022

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)

V roce 2022 oslavil jihočeský amatérský mykolog a fotograf hub, dlouholetý člen a bývalý předseda Mykologického klubu Jihočeského muzea Ing. Tomáš Papoušek 80. narozeniny. Při této příležitosti je uspořádána výstava jeho fotografií hub v přirozeném prostředí.

UDÁLOST NA FACEBOOKU

Na jednotlivých panelech jsou vyobrazeny houby z těch jihočeských lokalit, jejichž houbám T. Papoušek věnoval během uplynulých čtyř desetiletí největší pozornost. Návštěvníkům je tak zprostředkováno setkání s houbami Šumavy, Novohradských  hor a jejich podhůří, obou jihočeských pánví nebo Jindřichohradecka. Některé fotografie zobrazují velmi vzácné druhy hub, jiné neobvykle krásné plodnice. Mnohé mají zvláštní atmosféru díky kouzlu okamžiku a autorskému pojetí.

Na výstavě je rovněž připomenuta kniha Velký fotoatlas hub z jižních Čech, jejíž je T. Papoušek editorem a kde je autorem většiny fotografií. Upravené 2. vydání tohoto fotoatlasu (2010, Tiskárna Josef Posekaný) lze zakoupit na této výstavě. K vidění jsou také Papouškovy houbařské kalendáře.

Výstava vznikla ve spolupráci s Mykologickým klubem Jihočeského muzea a Tiskárnou Posekaný.

Nejen během trvání výstavy lze zakoupit na recepci muzea i speciální karetní hru kvarteto "Houby v jižních Čechách". Prodejní cena: 80 Kč.

VÝSTAVA ČERSTVÝCH PLODNIC HUB (3. - 7. ŘÍJNA 2022)

Zveme Vás také na již tradiční výstavu plodnic hub spojenou s poradnou pro houbaře a vzdělávacím programem pro školy. Výstava je otevřena denně od pondělí 3. října do pátku 7. října vždy od 9:00 do 17:30 hodin. Základní vstupné činí 25 Kč, snížené 15 Kč. Rodinná vstupenka vyjde na 55 Kč. Více informací o této výstavě najdete zde.


O AUTOROVI

Jméno Tomáše Papouška je dobře známo mykologům a přátelům hub z Česka i Slovenska. Spojují si ho s kvalitní fotografií hub v přirozeném prostředí a s jižními Čechami. Zhmotněním tohoto spojení se stal Velký fotografický atlas hub z jižních Čech, do kterého T. Papoušek vložil podstatnou část své mykofotografické tvorby. Jihočeští mykologové sdružení v Mykologickém klubu Jihočeského muzea Tomáše Papouška znají jako nadšeného milovníka hub, který se s nimi prostřednictvím svých fotografií rád dělí o své mykologické zážitky, a jako dlouholetého aktivního člena a v letech 1995–1998 předsedu klubu. T. Papoušek je dlouholetým spolupracovníkem mykologického pracoviště Jihočeského muzea, jeho fotografie jsou významnou součástí mnohých výstav a prezentací, velmi početné jím dokumentované nálezy mají své místo v mykologickém herbáři Jihočeského muzea.

Fotografování T. Papouška zaujalo již v dětství. Jeho prvním fotoaparátem byl Pionýr, později byl majitelem německých jednookých zrcadlovek Exa a Exakta s proslaveným objektivem Tesar. Rád fotografoval drobnou sakrální architekturu a také přírodu. Zároveň měl od dětství blízko k houbám – oba rodiče mu dali do vínku znalost několika druhů navíc, než bylo tehdy běžné, a snad i ve větší míře vyvinutý pud sběračský, jež později vyústil v zájmy sběratelské (T. Papoušek se rovněž zabývá bibliografií sci-fi a dobrodružné literatury). Od roku 1983, kdy T. Papoušek vstoupil do tehdejšího Mykologického klubu DK ROH v Č. Budějovicích, se jeho fotografický zájem postupně přesouval k houbám. Během několika let se, vybaven svým japonským Pentaxem, vypracoval mezi nejlepší fotografy hub v Československu. V 80. a 90. letech získal několik ocenění ve fotografických soutěžích pořádaných tehdejší Československou mykologickou společností. V roce 2006 přešel k digitální technologii fotografování, značce Pentax však zůstal věrný.

Při fotografování se drží určitých zásad: pořizování snímků hub v jejich přirozeném prostředí bez aranžování, přesazování a umělé fixace. V případech, kdy není možné spojit didaktický účel s estetickým vyzněním, je lépe zvolit oddělené dvojí zobrazení. Velký důraz klade na využití nepřímého osvětlení, jež lze vytvářet např. alobalovými deskami. Své zásady fotografování hub podrobněji popsal v trojdílném seriálu „Nápady amatérského fotografa hub“ v Mykologickém sborníku (1988–1989). 

 

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
14.9.2022

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

27.9.2022

Ing. Tomáš Papoušek – fotografie hub z jižních Čech

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
3.10.2022

Výstava hub

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
5.11.2022

Jihočeský kapr 2022 (výstava a soutěž plastikových modelů)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)