Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Jan Rafael Schuster

Výstava
Datum konání:
od: 4.5.2018
do: 26.8.2018

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Nová galerijní expozice v Jihočeském muzeu představí nahlédnutí do rozsáhlé tvorby známého výtvarníka J. R. Schustera v cyklu výstav jihočeských autorů. K vidění budou nejen známá zákoutí Budějovic a jižních Čech v proměnách času, ale také zátiší, portréty a další motivy. Kromě děl zapůjčených z řady institucí si návštěvníci mohou prohlédnout i několik kreseb a maleb ze soukromých sbírek, které dosud nebyly vystaveny.

 

JAN RAFAEL SCHUSTER

Tento malíř, grafik a pedagog se narodil 24. října 1888 v  Březnici, téměř na hranici středních a jižních Čech, ale již jako čtyřletý se s  rodiči přestěhoval do Českých Budějovic. Zde také roku 1907 odmaturoval na české reálce a navštěvoval školu malování a kreslení při Městském muzeu. Před první světovou válkou působil jako výpomocný učitel na obecných školách v  Úsilném a ve Zlivi, později jako odborný učitel na měšťanské škole v  Lišově. Zúčastnil se též aktivně první světové války jak na bojištích v  Haliči, tak v Itálii a Albánii. Po první světové válce ve dvacátých letech začal působit na 1. měšťanské škole chlapecké v  Českých Budějovicích, kde se stal r. 1941 prozatímním ředitelem, později ředitelem.

Již od mládí jej přitahovala výtvarná tvorba, malování i kreslení. Postupně se vypracovával, až se mu podařilo roku 1929  poprvé vystavovat. Od  r. 1934  byl členem  Sdružení jihočeských výtvarníků, v němž se  stal o dva roky později jednatelem. Není také náhodou, že byl členem „Klubu Za  staré Budějovice“. Za svůj život namaloval odhadem kolem 3000  obrazů. Mezi nimi nad olejomalbou do určité míry převažovala technika olejového pastelu. I když jsou jeho díla realistická, autorův rukopis v kresbě i malbě byl uvolněný, místy až zkratkovitě abstrahovaný. V některých dílech dokázal zachytit světelné podmínky krajiny až s impresionistickou malebností a bezprostředností. Jednou z nejtypičtějších charakteristik Schusterovy tvorby bylo zachycování budějovických zákoutí, okolní krajiny a další motivy (například Blata, okolí Kleti, Lišovsko atd.). Pro nás je dnes velmi cenný fakt, že se autorovi podařilo zachytit některé již neexistující historické objekty, takže leckterá jeho díla mají i dokumentární hodnotu. Ze svého rozsáhlého díla daroval městu Lišov na čtyři desítky obrazů, mnoho jich věnoval i městu České Budějovice. Lišovští mu za tento dar udělili čestné občanství roku 1978 k jeho devadesátým narozeninám. J. R. Schuster publikoval též řadu odborných prací z oblasti výtvarného umění.

Výstava, jež vznikla ke 130. výročí autorova narození potrvá od 4. května do 26. srpna 2018 (út - ne, svátky 9:00 - 17:30). Vstupné - základní: 25 Kč / snížené: 15 Kč / rodinné: 55 Kč (zahrnuje rovněž vstup na výstavu Staré mapy království českého).

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
18.4.2018

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

28.6.2024

České Budějovice na náladových fotografiích

Náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice
5.7.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Světáci)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
19.7.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Smím prosit, Dodo?) - NÁHRADNÍ TERMÍN 19. 7. 2024

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova