Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Jedny karty nestačí: Barevný svět hracích karet

Výstava
Datum konání:
od: 15.9.2017
do: 14.1.2018

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Nová výstava "Jedny karty nestačí", uspořádaná Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích ve spolupráci s Clubem sběratelů hracích karet představí historii, vývoj kartýřského řemesla, pestrost karetních druhů, velikost karetních listů, jejich tvary, obsah či grafické zpracování. Expozice rovněž prezentuje touhu minulých i současných výtvarníků přinést svůj vlastní pohled, vlastní fantazii a kreativitu při ztvárnění karetních motivů. V nich se odráží historie i současnost, živá i neživá příroda, realita i abstrakce...

Návštěvníci se na výstavě seznámí se základními pojmy označujícími jednotlivé sady karet  a prohlédnou si výtvory nejvýznamnějších jihočeských  kartýřů a výtvarníků, Mikolášem Alšem počínaje, přes českobudějovického Macháčka, Weiberzahna, či jindřichohradeckého Landfrase.  Budou si moci prohlédnout i karetní hry navržené například Adolfem Bornem, či Karlem Tomanem. Širokou škálu karetních her zde zastoupí i dětské hry jakými jsou například Rolnička, Sherlock Holmes, kvarteta s dopravní tematikou, pohádková kvarteta, či kvarteta seznamující nás s rozmanitostí flóry a fauny. Milovníky tajemna v Jihočeském muzeu okouzlí staré tzv. cikánské věštecké karty, taroty i nejmodernější vykladačské karetní hry. Zastoupeny budou i exotické karty pocházející z Japonska, Číny, Vietnamu a Indie. Neméně zajímavou stránkou karetních listů jsou i jejich reversy s nespočetnými variacemi a dekory. Návštěvníci budou překvapeni i množstvím tvarů hracích karet, které se vyvinuly na základě technických možností výrobců a díky kreativitě výtvarníků. Tyto neobvyklé karetní hry jsou sběratelsky velmi atraktivní.

 

Výstava není určena jen karbaníkům a milovníkům stolních her, ale je cílená i na širokou veřejnost ve snaze ukázat rozmanitost a krásu zábavy, která slouží nejen k rozptýlení, ale též k poučení. Právě v dnešní přetechnizované době počítačů může nabízená kratochvíle překlenout generační rozdíly a v rámci celé rodiny zpříjemnit prodlužující se podzimní večery. Návštěvníci si budou moci ve výstavním sále prohlédnout i karetní doplňky, jakými jsou karetní lisy, hrací stolky, či předměty s karetní tématikou. Připravené karetní hry budou vybízet malé i velké karbaníky k turnajům pořádaným přímo na půdě Jihočeského muzea.

 

Návštěvníci si mohou dále zakoupit dvouhlavé mariášové hrací karty "Alois Machaczek in Budweis", s německými kameny jež byly vydány speciálně u příležitosti této výstavy ve spolupráci se sběratelem karet Milanem Bednářem. Návštěvníkům bude k dispozici i katalog, který tematiku karetních her přiblíží ještě více. Účelem této publikace není historický rozbor, jak a kde vlastně karty vznikly. Není ani účelem pouštět se do filozofických úvah, proč právě karty se staly po staletí fenoménem lidské zábavy. Můžeme si ale připomenout, jaké druhy karet se u nás nejčastěji používaly a používají. Na jednotlivých exponátech se představují i techniky - od dřevořezu, přes perokresbu a fotografii, až po počítačové zpracování obrazu.

 

Výzva pro návštěvníky

Hledáme potomky kartýře Aloise Macháčka (dříve psáno Machatzek), jenž v době 1850 - 1890 bydlel na adrese Wienerstrasse 336 (dnešní ulice Karla IV. č.p. 6/100) a vyráběl zde hrací karty. Informace, které bychom získali, využijeme pro vznikající článek o této osobnosti. Prosíme případné potomky či známé, aby se přihlásili buď osobně na recepci hlavní budovy Jihočeského muzea v Českých Budějovicích (ulice Dukelská 1, 370 51) nebo zavolali na telefonní číslo: 775 543 575. Děkujeme.

 

Expozici lze navštívit od 15. září 2017 do 14. ledna 2018 denně (kromě pondělí), včetně svátků od 9:00 do 17:30.

Vstupné: základní (25 Kč), snížené (15 Kč), rodinné (55 Kč)

 

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
4.9.2017

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Středa)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Čtvrtek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

9.10.2023

Výstava hub (KONÁNÍ POTVRZENO!)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova